عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

دکتر آتوسا ضیغمی
متخصص گوش، حلق و بینی و جراح سروگردن

چسب زدن بینی از اقدامات پس از جراحی بینی است. نحوه چسب زدن بینی اهمیت زیادی دارد و اشتباه چسب زدن عواقبی دارد. آموزش چسب زدن درست بینی.

اهمیت درست چسب زدن بینی

مراقبتهای بعد از جراحی بینی از اهمیت بالایی برخودار است. هرچقدر شما بعد از جراحی بینی مراقبت بیشتر و درستتری داشته باشید نتیجه بهتری خواهید گرفت. یکی از اقداماتی که باید بعد از جراحی بینی به طور مرتب انجام بگیرد زدن چسب بینی است. چسب زدن به نحو صحیح اثر بسزایی روی نتیجه عمل زیبایی بینی خواهد داشت. اگر چسب زدن غلط انجام شود عواقب جبران ناپذیری ایجاد خواهد کرد. چسب زدن برای هر فرد باید با توجه به نوع اصلاح انجام گرفته در عمل زیبایی بینی و نوع و چگونگی ورم در بینی شخص، با چسب زدن در افراد دیگر متفاوت باشد.

چسب زدن بینی توسط جراح

دکتر آتوسا ضیغمی با حساسیتی که در مورد کیفیت انجام بخشهای مختلف عمل زیبایی و درمانی بینی دارند، چسب زدن به بینی پس از عمل را خود شخصا انجام می دهند. دکتر ضیغمی چسب زدن بینی را حتی به دستیاران خود محول نمی کنند. اما به دلایل مختلف از جمله دور بودن راه ممکن است گاهی فرد ناگزیر باشد که خود چسب بینی را تعویض کند لذا داشتن آموزش در مورد شیوه صحیح چسب زدن بینی برای مراجعان ضروری می باشد. در اینجا با کمک ویدیو دکتر ضیغمی نحوه درست زدن چسب در انواع مختلف بینی را آموزش می دهند. تاکید می شود در شرایط غیراضطراری حتما برای تعویض یا زدن چسب با هماهنگی قبلی به مطب دکتر ضیغمی مراجعه نمایید.

توضیحات دکتر ضیغمی در مورد چسب زدن بینی و شرح اشتباهات رایج در چسب زدن بینی

بیان کاربرد چسب های مختلف عمودی و افقی بعد از عمل بینی و توضیح اشتباهات رایج در چسب زدن
توضیح: این ویدیو صرفا آموزشی است و بینی ایشان بعد از 8 سال نیازی به زدن چسب ندارد.

متن فیلم:
سلام. شما الان چه مدت هست که عمل کردید؟
8 سال
8 سال هست. درسای عزیزم هستند. سالها منشی من بودند. خیلی زحمت کشیدند برام. این چسب عمودی خیلی چالش ایجاد کرده تو ویدیوهای قبلی مون. ما اگه فرض کنیم که می خواهیم اینجا(نوک بینی) ورم بیشتر است میخواهیم اینو بکشیم بالا باید اینجوری بزنیم یا این قسمت ورم بیشتر است، یه چسب می زنیم اینو می کشیم بالا. چرا این کار را می‌کنیم؟ به خاطر اینکه این چسب فقط در همین نقطه کار میکند و جاهای دیگر رو هیچ تغییر غیرعادی ایجاد نمی‌کند. خیلی ها اشتباها این چسب(افقی) رو برمی‌دارند و دلشون می‌خواد خودشون ببرنش بالا تا سر بالا بشه و این اشتباهی هست که نباید انجام شود. شما اینجا برای چینهایی که ممکن است در اثر عوارض عمل ایجاد شود و یا بعضیها دارند ما اینجا یک سری گرافت می‌گذاریم و این چسبهایی که می زنیم خودش ممکن است باعث بشه خط بیفته و اون غضروف های ما رو هم دفرمه کند. این چسب فقط برای جمع کردن نوک بینی است.

توضیحات دکتر ضیغمی در مورد طریقه صحیح چسب زدن به بینی بعد از عمل

طریقه صحیح چسب زدن به بینی بعد از عمل

توضیح: بینی غضروفی هفت سال بعد از عمل. این ویدیو صرفا آموزشی است و بینی ایشان بعد از 7 سال نیازی به زدن چسب ندارد.

متن فیلم:
اگر قرار است که این قسمت را بالا ببریم، یک چسب مستقیم می‌بریم و در امتدادی که نیاز هست این کار را انجام می‌دهیم. در مورد چسب های افقی که می‌زنیم، اولا که اگر ورم قرینه است، کاملا قرینه و اگر سمتی ورمش بیشتر هست همان سمت را سفتتر و بلندتر می‌زنیم، در این حد. دقت بفرمایید چسب باید همیشه از خط وسط شروع شود. به خاطر اینکه اگر از خط وسط نباشد، منجر به غیرقرینگی می‌شود. هیچ وقت از کنار شروع به چسب زدن نکنید. این چسب خیلی مهم است، چسب پایین بینی هست که همه فکر می‌کنند برای بالا کشیدن بینی است و خیلی سفت می‌زنند که موجب می‌شود این زیر چروک بیفتد. ولی این کار نباید بشود. این چسب فقط برای این است که بینی جمع شود و این چسب قرینه و بدون فشار انجام می‌شود.

مشاهده جدیدترین ویدیوهای دکتر ضیغمی

دلیل چسب زدن بینی بعد از عمل زیبایی بینی

چسب زدن باعث می‌شود که پوست روی استخوان و غضروفهای زیرین جمع شود. زدن چسب بینی به خصوص برای افرادی که دارای پوستهای ضخیم هستند باید برای مدت زیادتری انجام گیرد، زیرا زمان زیادی برای جمع شدن پوست بینی نیاز دارند. همچنین این افراد به دلیل حجم پوست بالا مستعد ایجاد جوش و اسکار در بینی هستند. این جوشها در بین بافت پوست و استخوانها و غضروف فرد ایجاد می‌شود و اگر پیش از چسبیدن کامل پوست به بافت زیرین ایجاد شود در جمع شدن پوست و برگشتن به حالت اولیه اختلال ایجاد می‌گردد. این اسکارها می‌تواند مانع از فرم گیری مناسب بینی شود و باعث شود فرم لبه‌ها و زوایای بین اجزای بینی به درستی تشکیل نشود. اگر چسب بینی به نحوی صحیح و منظم گذاشته شود از این مشکلات جلوگیری می‌کند.

پیش از چسب زدن به بینی نکات زیر را رعایت کنید:

شما باید در انتخاب چسب بینی دقت داشته باشید و بهتر است در این باره با جراح خود مشورت کنید تا چسبهایی نرم که برای شما حساسیت خاصی را به وجود نمی آورند برای شما تجویز شود. این چسبها باید به آسانی بروی بینی چسبیده شوند و همچنین بتوان به راحتی آنها را از روی بینی برداشت. پیش از گذاشتن چسب بینی شما باید با پنبه و الکل بینی خود را تمیز کنید تا پوست از هر گونه آلودگی و چربی پاک شود و چسب با دقت بالاتری روی بینی شما قرار گیرد.

نحوه صحیح چسب زدن بینی

ویدئوی آموزش طریقه صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل در بینی اصلاح انحراف شده با ورم نامتقارن-بخش اول-بینی غضروفی استخوانی با اصلاح انحراف ظاهری و داخلی بعد از سه ماه و ده روز

روش چسب زدن برای هر بینی عمل شده می‌تواند با بینی های دیگر متفاوت باشد. لذا قبل از اقدام به چسب زدن بینی خود، با جراحتان در مورد نحوه صحیح چسب زدن مشورت نمایید. در اینجا قواعد کلی در مورد شیوه صحیح زدن چسب به اختصار توضیح داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید با دیدن ویدیوهایی که در آن دکتر ضیغمی شخصا زدن چسب در بینی های مختلف را آموزش می‌دهند، اطلاعات لازم برای چسب زدن بینی را دریابید.

  • چسب زدن به بینی را در مقابل آینه انجام دهید. پس از زدن هر یک چسب در آینه نگاه کنید که آیا بینی شما صاف است یا نه و درصورت صاف نبودن باید چسب را بردارید و مجددا چسب بزنید.
  • ابتدا ببینید آیا ورم در دو سمت بینی شما متقارن است؟ یا ورم در یک طرف بینی بیشتر می‌باشد؟ آیا نقطه ای از بینی شما هست که نیاز باشد به سمت بالا کشیده شود یا خیر؟ بهتر است تشخیص این موارد را به جراح خود بسپارید و شخصا در این مورد تصمیم گیری نکنید.
  • اگر ورم در دو سمت بینی شما متقارن است و نیز نیازی به بالا کشیدن نوک آن وجود ندارد، طبق قاعده کلی باید از چسبهای افقی و متقارن در دو طرف بینی استفاده کنید. همیشه چسب زدن را از خط وسط بینی آغاز کنید و هرگز چسب را از یک سمت بینی به سمت دیگر نکشید چرا که این کار می تواند به کج شدن کامل بینی شما منجر شود.
  • ویدئوی آموزش طریقه صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل در بینی اصلاح انحراف شده با ورم نامتقارن-بخش دوم-بینی غضروفی استخوانی با اصلاح انحراف ظاهری و داخلی بعد از سه ماه و ده روز

  • در یک بینی با ورم متقارن چسب زدن را از زیر نوک بینی آغاز می‌کنیم. دقت داشته باشید که کار این چسب صرفا جمع کردن نوک بینی است و به هیچ عنوان برای بالا کشیدن بینی کاربرد ندارد. بنابراین از ایجاد فشار اضافه و کشیدن چسب به سمت بالا خودداری کنید. کشیدن اضافه چسب بینی ممکن است به غضروفهایی که به صورت گرافت در این ناحیه قرار گرفته فشار وارد کند و بر آنها خط بیندازد یا باعث دفرمه شدن کامل این غضروفها شود. پس از چسب زدن نوک بینی چسبهای افقی دیگری روی بخشهای بالاتر بینی می‌زنیم. به جهت قرینه بودن ورم در هر دو سمت، طول چسبها در دو سمت و میزان فشاری که برای چسباندن آنها در هر طرف استفاده می‌شود باید یکسان باشد.
  • در بینی هایی که نیاز هست نوک آن ها بالا کشیده شود از چسب عمودی استفاده می‌کنیم. نوک این چسب به نقطه موردنظر که باید بالا کشیده شود متصل می‌گردد و با اعمال کمی فشار به سمت بالا، دنباله آن روی بینی چسبانده می‌شود. در چنین بینی هایی چسب عمودی نخستین چسبی است که زده می‌شود و پس از آن چسبهای افقی در بخش های مختلف بینی طبق آنچه در بالا گفته شد زده می‌شود.
  • دقت کنید که اگر ورم دو سمت بینی متقارن باشد باید چسب ها در دوسمت بینی با یک اندازه و با فشار یکسان چسبانده شود. اگر ورم در یک سمت بیشتر است به نسبت اختلاف میزان ورم نسبت به سمت دیگر، از چسب بلندتر استفاده می‌شود و نیز فشار بیشتری هنگام چسباندن آن به بینی اعمال می‌گردد.
بینی گوشتی بعد از سه ماه و ده روز. روش چسب زدن بینی هر فرد بر اساس میزان و فرم و قرینه یا غیر قرینه بودن ورم متفاوت است.
دکتر آتوسا ضیغمی آموزش نحوه چسب زدن بینی پیچ دار پنجاه روز بعد از عمل
توضیحات دکتر ضیغمی در مورد نحوه ی صحیح چسب زدن بینی با ورم متقارن بعد از دو ماه و ده روز