عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص گوش، حلق و بینی و جراح سروگردن

پرسش های متداول

سوالها و جوابهای رایج در حوزه تخصصی گوش و حلق و بینی و جراحی زیبایی مرتبط با آن دراین بخش ارائه می‌شود. اگر پرسشی دارید که‌دراین صفحه پیدا نمی‌کنید از کانالهای مشاوره دکترضیغمی استفاده کنید.

اندوسکوپی بینی چیست؟

روشهای جراحی پولیپ بینی به دو دسته پولیپ اکتومی و جراحی اندوسکوپی بینی تقسیم می شود. روش پولیپ اکتومی، برداشتن پولیپهای کوچک به کمک مکش می باشد. در متد جراحی اندوسکوپی، جراح بینی در ابتدا آندوسکوپ را از سوراخ بینی وارد می کند تا بتواند تمام بافت بینی و همچنین سینوسها را بررسی کند. سپس با استفاده از ابزار مخصوص و تجهیزات مناسب، پولیپهای بینی را برداشته و عواملی که باعث انسداد مجاری تنفسی شده است را برطرف می کند.

جراحی پولیپ نیاز به بیهوشی کامل دارد؟

بنا به تشخیص جراح و توافق با بیمار، این نوع جراحی بینی می تواند به صورت بی حسی موضعی و یا بیهوشی انجام بگیرد.

پولیپ بینی عود می کند؟

پس از برداشتن پولیپ بینی، ممکن است مجددا پولیپهایی در بینی شکل بگیرند. برای ممانعت از برگشت پولیپ این موارد را رعایت کنید: حتی الامکان از محرکهایی مثل دود سیگار، گرد و غبار و مواد شیمیایی دوری کنید. از محلول کلرور سدیم برای شستن بینی استفاده کنید. از محلول کلرور سدیم یا اسپری سالین برای کمک به حفظ عملکرد مخاط و خارج کردن آلرژنها و محرکها از بینی استفاده نمایید.

محلول کلرور سدیم را در خانه می توان آماده کرد؟

محلول کلرور سدیم را می توانید در خانه و با حل کردن یک هشتم قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب جوشیده تهیه نمایید.

عمل پولیپ بینی شکل بینی را تغییر می دهد؟

با برداشتن پولیپ بینی، شکل بینی تغییر نخواهد کرد.

آیا می توان بعد از جراحی بینی ورزش کرد؟

بعد از جراحی بینی بهتر است در دوازده ساعت اول هیچ گونه تحرکی نداشته باشید. زیرا تازه از بی هوشی خارج شده اید و هنوز آمادگی لازم را برای انجام فعالیت معمول را ندارید. بعد از دوازده ساعت می توانید تحرک هایی مانند راه رفتن آرام را آغاز کنید. شما می توانید بعد از گذشت دو روز پیاده روی خود را به صورت قبل داشته باشید تا حدی که خسته نشوید.

بعد از دو هفته از عمل بینی، ورزش هایی مانند یوگا را می توانید انجام دهید. برای ورزش هایی که تحرک بیشتری دارند باید یک ماه صبر کنید. ورزش های سنگین مانند برداشتن وزنه های سنگین و یا دویدن خیلی سریع و یا به مدت زیادبهتر است تا کاهش نسبی ورم بینی به تعویق بیفتد.

بعد از اینکه تورم بینی مقداری بهبود پیدا کرد انجام اغلب ورز شها بلامانع است تنها باید دقت داشت باشید به بینی ضربه ایی وارد نشود. برای مثال ورزش شنا برای افراد مانعی ندارد اما نباید با صورت خود در آب شیرجه بزنند و یا اینکه در ورزش های توپی نباید ضربه ای به بینی وارد شود . توصیه می شود که مراجعان تا یک سال از ورزش بوکس اجتناب کنند تا بینی بهبودی کافی را پیدا کند.

سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی چه سنی است؟

بهتر است انجام جراحی بینی به بعد از بلوغ جسمی و عاطفی موکول شود. چراکه در صورتی که قبل از تکامل یافتن کامل استخوان ها عمل جراحی انجام شود، ممکن است نتیجه جراحی پس از بلوغ دست خوش تغییر شود. داشتن بلوغ عاطفی برای تصمیم گیری صحیح در مورد انجام یا عدم انجام جراحی و فرم دلخواه بینی ضروری می باشد تا پشیمانی از انجام عمل و احساس نیاز برای انجام عمل های بعدی ایجاد نشود.

در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی بینی چه توصیه ای دارید؟

بعد از اینکه به هوش آمدید ممکن است از شما خواسته شود که به مدت یک ساعت از خوردن هر گونه خوراکی و آشامیدنی خوددرای کنید و بعداز اینکه به منزل منتقل شدید شاید به دلیل داروهای بی هوشی مقداری حالت تهوع داشته باشید و اشتهای کافی برای غذا خوردن نداشته باشید اما در هر صورت باید خوردن مواد غذایی را شروع کنید .

از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید و برای شروع غذاهای مایع مانند سوپ و سبزیجات پخته بخورید. از خوردن تمامی مواد غذایی که هضم آنها برای شما مشکل زا خواهد بود خوددرای کنید. خوردن غذاهایی که ادویه های مانند فلفل دارند شاید برای شما حساسیت به وجود بیاورد. به دلیل کم تحرکی احتمال مبتلا شدن به یبوست در افراد بالا می رود به همین دلیل میوه و مواد غذایی فیبردار بخورید.

مصرف مایعات را بیشتر کنید اما دقت کنید که نباید با نی مایعات را بنوشید زیرا نیروی ناشی از مکیدن به بینی شما فشار زیادی وارد می کند. در آخر پیشنهاد می شود که غذاهایی که تا به حال امتحان نکرده اید را مصرف نکنید زیرا ممکن است برای شما ضرر داشته باشد و یا موجب آلرژی شود. پس رژیم غذایی خود را مطابق معمول با رعایت نکات گفته شده در پیش بگیرید.

آیا پس از جراحی بینی، شست و شوی بینی لازم است؟ این شست شو چگونه باید انجام شود؟

بعد از جراحی بینی لخته های خون باعث پر شدن سوراخ های بینی می شود و روی زخم های ایجاد شده در جراحی را می پوشانند که ممکن است هم از نظر ظاهری و هم از لحاظ بستن راه هوایی بینی و اشکال در تنفس موجب آزردگی شما شود. برای حل این مشکل، دو روز بعد از جراحی بینی شست و شوی بینی را با سرم های شسست و شو آغاز کنید. بهتر است سرم های شست و شو را به مقدار لازم وارد سرنگ های باریک کنید و آن را به آرامی وارد بینی خود کنید .این امر موجب می شود که لخته های خون از داخل بینی شما جدا شود. شست وشوی بینی باید به طور منظم در روز انجام بگیرد، علاوه بر تمیزی داخل بینی محیط درون بینی را مرطوب نگه می دارد و از خونریزی های احتمالی جلوگیری می کند.

آیا نرم افزارهای نمایش شکل بینی بعد از عمل قابل اطمینان هستند؟

جراح زیبایی بینی علاوه بر دانش پزشکی نیازمند مهارت، خلاقیت، سلیقه و هنر است. هر عمل زیبایی با توجه به مشخصات روحی و جسمی بیمار و نیز شخصیت و توقعات وی انجام می شود. این نرم افزارها بر اساس فناوریهای گرافیکی اشکال مختلف دماغ را روی صورت سوژه جایگزین می کنند. در نهایت هیچ تاثیری در نحوه انجام عمل که بستگی کامل به مهارت و تخصص و هنر جراح است ندارند. استفاده از از این نرم افزارها برای پزشکان مبتدی که هنوز تجربه و مهارت لازم را کسب نکرده اند می تواند مفید باشد. در عین حال ممکن است به بیمار برای اینکه نوع شکل بینی خود را انتخاب کند کمک نماید. البته متاسفانه در بسیاری مواد بیشتر موجب گیج شدن بیمار و سردرگمی وی می شود. در نتیجه استفاده از این نرم افزارها کاملا بستگی به نظر پزشک شما دارد.

آیا خارش گوش بعد از عمل طبیعی است؟

پس از عمل ممکن است بیمار در گوش ها کمی خارش احساس نماید که امری طبیعی می باشد. همچنین احساس درد جزئی در گوش نیز خیلی زود رفع می شود. اگر بیمار درد داشته باشد، می تواند زیر نظر پزشک متخصص از مسکن استفاده نماید.

سن مناسب برای جراحی زیبایی گوش چه سنی است؟

برای از بین بردن عیبهای مادرزادی گوش بهترین زمان دوران کودکی و قبل از زمان دبستان است. تا آن زمان رشد گوشها کامل شده و انجام عمل جراحی بلامانع است. برخی از والدین گمان می‌کنند که می‌توان با زدن چسب نقایص گوش را برطرف کرد درصورتیکه این روشها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت اما با یک جراحی ساده می توان غضروف گوش را با تکنیکهای مختلف اصلاح کرد.

در عمل جراحی گوش جای بخیه ها می ماند؟

باید دقت داشت که در جراحی زیبایی گوش برشهای متعددی زده می شود. دراین برشها قاعدتا باید از نخهای بخیه مخصوصی استفاده شود تا بتوان حالت گوش را تغییر داد و یا پیوند غضروف را انجام داد. بخیه ها در قسمت پشت گوش زده می شود و پس از مدتی جای بخیه ها کم کم از بین می رود.

آیا جراحی زیبایی هر دو گوش لازم است؟

در برخی از افراد شاید فقط لازم باشد تا یکی از گوش ها را جراحی نمود. ولی درافرادی که دارای گوش بزرگ، بیرون زده و یا نامتعارف دارند باید هر دو گوش را جراحی نمود تا ظاهری یکسان و زیبا پیدا نماید.

آیا جای زخم بعد از جراحی زیبایی گوش دیده می شود؟

شکاف ایجاد شده برای جراحی زیبایی گوش در پشت گوش ایجاد می شود و یک زخم باریک در پشت گوش به جا می ماند این زخم چون در قسمت چین گوش به وجود آمده است به راحتی دیده نمیشود.

نتیجه جراحی زیبایی گوش دائمی است؟

احتمال بازگشت گوش به وضع قبل از عمل گوش تقریبا صفر است و اگر پزشک متخصص با بررسی فاکتورهای لازم، احتمال بازگشت گوش را تشخیص دهد اقدامات لازم را حین عمل روی گوش انجام می دهد. توجه بیمار به مراقبتهای بعد از عمل نیز اهمیت دارد.

چه فعالیتهایی پس از جراحی گوش مضر است؟

تا سه هفته بعد از جراحی زیبایی گوش نباید فعالیتهای آیروبیک انجام داد چون فعالیتهایی که فشار خون را افزایش می دهند، باعث ایجاد تاخیر در زمان بهبودی و ترمیم تورم و کبودی پس از جراحی می شوند.

برای پرسیدن سوال از کانالهای مشاوره استفاده کنید