عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

دکتر آتوسا ضیغمی
تبدیل دماغ عقابی به بینی قناری

تنها یک جراح متخصص رینوپلاستی توانایی اعمال همه جنبه های جراحی قوز بینی را دارد و می‌تواند برای شما یک بینی طبیعی به ارمغان آورد.

عوامل قوز بینی

ساختمان بینی از غضروف، پوست و استخوان تشکیل می‌شود. استخوان و غضروف یک پایه محکم را به وجود می‌آورند و پیرامون آن را پوست می‌پوشاند. قوز معمولاً درمحل تلاقی استخوان و غضروف روی پشت بینی قرار دارد. قوز بینی یا دماغ عقابی بیشتر در بینی های استخوانی رایج است. قوز بینی یا ارثی است یا دراثر وارد شدن ضربه و ایجاد شکستگی در دوران رشد ایجاد می گردد.

-قوز بینی تصویر جراحی بینی استخوانی
عکس دماغ عقابی قبل وبعداز عمل
عکس دماغ عقابی قبل وبعداز عمل

راه های رفع قوز بینی

تزریق فیلر

قوز بینی را میتوان بصورت موقت ازطریق تزریق فیلر درمان کرد. دراین روش پس از بی حس کردن بینی با کرمهاى بی حس کننده، به مقدار کافی از فیلر(کلسیم هیدروکسی اپتات یا اسیدهیالورونیک(ژویدرم)) با سوزن ظریفی به زیر پوست تزریق می‌شود.
برای رفع قوز باید در بالا و پایین قوز یا درنقاط خاصی از نوک بینی تزریق انجام شود تا برجستگی قوزبینی را محو کند. مقدار و محل تزریق بسیار حساس است و به مهارت و تجربه پزشک متخصص وابسته است. اگر بینی دچار ناقرینگی، تورفتگی یا ناصافی باشد، پرکردن این نواحی، سطح بینی را صاف و یکدست می‌سازد. این روش موقت است و برای رفع قوز بینی به طور دایم، مناسب نمی‌باشد.

روش جراحی باز

جراحی باز تنها راه رفع قوز بینی های برجسته و استخوانی و عقابی می‌باشد. دراین روش از برش استخوان برای برداشتن قوز بینی استفاده می‌شود. معمولا دراین نوع جراحی هم از بافت غضروف و هم از بافت استخوانی بینی برداشت می شود تا نتیجه مناسب حاصل شود.دراین روش می‌توان علاوه‌بر حذف قوز بینی، در فرم بینی تغییرات دیگری هم ایجاد کرد و بینی را سربالا یا فانتزی نمود. مشاهده ورم و کبودی بعد از این جراحی طبیعی است.

سوهان کشیدن بینی یا جراحی بسته

در جراحی بسته، جراح یک برش زیر پره بینی ایجاد میکند تا به استخوان بینی دسترسی پیدا کند. سپس آن را بوسیله سوهان تراش می‌دهد. تراش قوز بینی هر بیمار باتوجه به اندازه قوز با سوهان متفاوتی انجام می‌گیرد. همچنین ممکن است پس از پایان جراحی از سوهان کشیدن برای بهبود نتیجه عمل بینی استفاده گردد. سوهان کشیدن بینی، روش جدیدی نیست اما اخیرا برای آسان و موثرتر کردن این روش، ابزارهای جدیدی ابداع شده که نتایج عمل را بهبود داده‌است.

اغلب سوهان کشیدن به تنهایی برای اصلاح قوزهای کوچک استفاده می‌شود و معمولا برای قوزهای بسیار برجسته پیشنهاد نمی‌شود.در جراحی ترمیمی بینی نیز ممکن است از سوهان کشیدن برای رفع اشکالات بینی استفاده شود. این برای داشتن حداقل تهاجم به بافت بینی اهمیت دارد.