عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

دکتر آتوسا ضیغمی
متخصص گوش، حلق و بینی و جراح سروگردن

بینی یکی از اجزای مهم در بدن است که با به وجود آمدن کوچکترین مشکلی در مجاری تنفسی  و بینی فعالیت روزانه بیمار مختل می شود. برخی از مشکلات تنفسی مربوط به پولیپ با درمان دارویی برطرف می شود، اما مشکلات حاد نیاز به عمل جراحی دارد.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ های بینی به صورت توده هایی هستند که به صورت حجمی در بینی ایجاد می شوند. اندازه این پولیپ ها می تواند بزرگ و یا کوچک باشند. شاید پولیپ بینی کوچک باشد به قدری که فرد حتی متوجه حضور آن نشود و مشکل ساز نباشد. پولیپ های بزرگ موجب التهاب مجاری تنفسی می شوند و تنفس بیمار سخت می گردد. انسداد تنفسی، خشکی گلو خروپف، اختلال در خواب، آبریزش بینی، کاهش حس بویایی، سردرد و ترشحات پشت حلق، علائم پولیپ بینی هستند.

علل ایجاد پولیپ بینی:

از جمله علل ایجاد کننده پولیپ بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسم
  • آلرژی به داروهایی نظیر ایبوبروفن، ناپروکسن و آسپرین
  • آلرژی به قارچ های موجود در هوا
  • ابتلا به بیماری فیبروز سیستیک که نوعی بیماری ارثی بوده و سبب تولید و ترشح مخاط چسبنده از غشاهای بینی و سینوس ها می شود
  • ابتلا به سندروم چرگ-اشترواس که سبب التهاب در عروق خونی می گردد
  • زمینه ژنتیکی پولیپ بینی
تصویر جراحی پولیپ

تشخیص پولیپ بینی

پولیپ را می توان درصورتیکه در قسمت بیرونی سینوس باشد از طریق معاینه با چراغ قوه مخصوص و رینوسکوپ تشخیص داد. اگر پولیپ در اعماق سینوس قرار داشته باشد، اندوسکوپی بینی و سینوس می تواند منجر به رویت و تشخیص پولیپ شود. برای تعیین محل و اندازه ی دقیق پولیپ ها می توان از سی تی اسکن و ام ار ای استفاده نمود.

درمان پولیپ بینی

در مرحله اول برای درمان پولیپ می توان از داروهای ضدالتهابی مانند اسپری کورتیکو استروئیدی استفاده کرد. این اسپری ها می توانند سبب کاهش درد و کوچک شدن پولیپ شود. همچنین داروهای کورتیکو استروئیدی نیز موجود هستند که ممکن است به تنهایی یا همراه با اسپری تجویز شوند. درنهایت ممکن است پزشک متخصص، استفاده از کورتیکو استروئیدهای تزریقی را تجویز نماید که مستقیما به پولیپ و توسط پزشک متخصص این تزریق انجام می شود. زمانی که درمان های دارویی برای برطرف کردن پولیپ های بینی موثر واقع نشود و پولیپ رشد نماید، جراحی پولیپ بینی توصیه می گردد.


پرسش های متداول

سوالات رایج بیماران و پاسخهای دکتر ضیغمی

پرسشهایی که فراوان تر هستند در این بخش دیده می شود. اگر سوال شما در این صفحه نیست به صفحه پرسشهای متداولبروید یا از طریق ارتباط با کانالهایمشاوره دکترسوال کنید.

اندوسکوپی بینی چیست؟

روشهای جراحی پولیپ بینی به دو دسته پولیپ اکتومی و جراحی اندوسکوپی بینی تقسیم می شود. روش پولیپ اکتومی، برداشتن پولیپهای کوچک به کمک مکش می باشد. در متد جراحی اندوسکوپی، جراح بینی در ابتدا آندوسکوپ را از سوراخ بینی وارد می کند تا بتواند تمام بافت بینی و همچنین سینوسها را بررسی کند. سپس با استفاده از ابزار مخصوص و تجهیزات مناسب، پولیپهای بینی را برداشته و عواملی که باعث انسداد مجاری تنفسی شده است را برطرف می کند.

جراحی پولیپ نیاز به بیهوشی کامل دارد؟

بنا به تشخیص جراح و توافق با بیمار، این نوع جراحی بینی می تواند به صورت بی حسی موضعی و یا بیهوشی انجام بگیرد.

پولیپ بینی عود می کند؟

پس از برداشتن پولیپ بینی، ممکن است مجددا پولیپهایی در بینی شکل بگیرند. برای ممانعت از برگشت پولیپ این موارد را رعایت کنید: حتی الامکان از محرکهایی مثل دود سیگار، گرد و غبار و مواد شیمیایی دوری کنید. از محلول کلرور سدیم برای شستن بینی استفاده کنید. از محلول کلرور سدیم یا اسپری سالین برای کمک به حفظ عملکرد مخاط و خارج کردن آلرژنها و محرکها از بینی استفاده نمایید.

محلول کلرور سدیم را در خانه می توان آماده کرد؟

محلول کلرور سدیم را می توانید در خانه و با حل کردن یک هشتم قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب جوشیده تهیه نمایید.

عمل پولیپ بینی شکل بینی را تغییر می دهد؟

با برداشتن پولیپ بینی، شکل بینی تغییر نخواهد کرد.

برای مشاهده بقیه پرسشها و پاسخها کلیک کنید برای پرسیدن سوال از کانالهای مشاوره استفاده کنید