عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

توضیح دکتر آتوسا ضیغمی درباره جراحی تخصصی گوش:

جراحی پلاستیک گوش ممکن است در مواردی مانند وارد شدن ضربه به گوشها و یا شکستگی گوش لازم باشد. همچنین ممکن است فرد لاله های گوش نامتقارن و یا بسیار بزرگ و پهن داشته باشد، که اگرچه در شنوایی تاثیر ندارند اما در ظاهر فرد و زیبایی او بسیار تاثیرگذار خواهد بود. حتی گاه دیده می شود که بچه ها به خاطر ظاهر متفاوت گوش خود از طرف دوستانشان در مدرسه مورد تمسخر قرار می گیرند.

این مسئله می تواند بر اعتماد به نفس و آینده آنها تاثیرات منفی داشته باشد. در چنین مواردی جراحی لاله گوش می تواند تا حد زیادی در بازیابی زیبایی فرد موثر کند. همچنین می توان با جراحی پلاستیک گوش تا حدی شکل خارجی گوش را تغییر داد. همچنین این عمل به منظور تغییر اندازه، موقعیت یا تناسب گوشها با دیگر اجزای سر و صورت انجام می گیرد.

اقدامات پیش از جراحی زیبایی گوش

قبل از هر جراحی باید یک سری اقدامات برای آمادگی انجام داد. از جمله اقدامات قبل از جراحی زیبایی لاله گوش عبارتند از:

نمونه جراحی زیبایی گوش

از خوردن داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپیرن و ضد التهاب مانند ایبوپروفن خودداری نمایید. این دارو ها باعث می شود تا احتمال خونریزی در حین جراحی زیادتر شود. بهتر است قبل از انجام جراحی، از جراح پلاستیک گوش خود بخواهید تا اسم این نوع داروها را به شما بدهد.

یک هفته قبل از انجام جراحی زیبایی گوش، از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید. زیرا دوره نقاهت را طولانی می کند و زخمها دیرتر بهبود پیدا می کند.

بخیه در جراحی زیبایی گوش

درصورتیکه به بیماری خاص فعال و یا غیرفعالی مبتلا هستید حتما جراح را قبل از جراحی مطلع نمایید. درصورت مصرف داروی خاصی حتما به جراح قبل از جراحی اطلاع دهید.

شب قبل از جراحی زیبایی گوش، غذای سبک بخورید و برای رفتن به بیمارستان برای جراحی، ناشتا باشید. قبل از جراحی حمام بروید. زیرا تا چند روز بعد از جراحی امکان استحمام وجود ندارد.

مراقبتهای بعد از عمل زیبایی گوش

بعد از انجام جراحی زیبایی گوش، برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مراقبتهایی را انجام داد که شامل:

 • بهداشت محل زخم و استفاده از کرمهای آنتی‌بیوتیک که جراح تجویز نموده اهمیت دارد.
 • از رفتن به حمام در دو روز اول بعد از جراحی اجتناب کنید.
 • پوشش سر بعد از جراحی زیبایی گوش باید خشک بماند. تازمانیکه پانسمان روی سر قرار دارد نمی توان به حمام رفت. اما استحمام بعد از برداشتن پانسمان مانعی ندارد.
 • هنگام خوابیدن از قرارگیری و فشار روی محل جراحی اجتناب کنید.
 • از انجام ورزشهای سنگین و بلندکردن اجسام سنگین اجتناب کنید. زیرا احتمال پاره شدن بخیه ها و یا افزایش تورم درمحل جراحی وجود دارد.
 • رژیم غذایی بدون نمک و یا کم نمک کمک می کند تورم کم تری داشته باشید.
 • برای کاهش تورم بعد از جراحی زیبایی گوش، پیاده روی آرام داشته باشید.
 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کبودی استفاده نمایید ولی نباید یخ را مستقیما روی گوش قرار دهید.
 • به دلیل بسته شدن روی گوش ها با سربند، از انجام کارهایی مانند رانندگی که نیاز به شنوایی دارد، اجتناب کنید.
 • از میوه و سبزیجات تازه در رژیم غذایی خود بهره ببرید تا احتمال ابتلا به یبوست به دلیل کم تحرکی کاهش یابد.
 • داروهایی که جراح شما تجویز کرده است را به طور مرتب مصرف نمایید.
 • برای اینکه ورم و خون‌مردگی در بیماران کمتر شود بهتراست تا پانزده روز به پشت بخوابند تا به گوش فشاری وار نشود. ورمها بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

انواع بدشکلی گوش

متقاضیان جراحی زیبایی گوش معمولا افرادی هستند که به دلیل عدم هماهنگی گوش با سر و صورت ویا بدشکلی گوش از ظاهر خود احساس رضایت ندارند.

 • گوش سرپوشی که در آن لاله گوش به شکل مارپیچ و فشرده بر هم باشد.
 • گوش مخفی که در آن بالای لاله گوش ظاهر نشده باشد و در پوست بالای گوش مخفی شده باشد.
 • لاله گوش بیرون زده باشد.
 • گوش پایک حلزونی که مارپیچ گوش به شکل حلزون نمایان باشد.
 • گوش آویخته که در آن لاله گوش به پایین تمایل داشته باشد.
 • گوش اشتال که در آن بالای لاله گوش برجستگی نوک تیزی داشته باشد.
 • گوش فنجانی یا حالت مارپیچ، که در آن گوش نرم و به طرف بالا متمایل شده باشد.

نحوه جراحی زیبایی گوش

در جراحی پلاستیک گوش، بسته به نیاز بیمار از تغییر حالت گوش، برداشتن غضروفهای اضافی و یا پیوند غضروف در بیمارانی که بخشهایی از بینی خود را از دست داده اند، انجام می شود. به دلیل آن که گوش دارای بافت حساسی است باید تحت مراقبتهای زیادی باشد تا نتیجه جراحی زیبایی گوش، قابل قبول باشد.

جراحی گوش معمولا با بیهوشی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می گیرد. پس از بیهوشی ابتدا شکافهایی در پشت گوش ایجاد می شود تا متخصص بتواند به غضروفهای گوش دسترسی پیداکند و اقدامات لازم را روی گوش انجام دهد، پوست اضافی را حذف کرده و حالت غضروف گوش را تغییردهد. این امکان وجود دارد که مکان قرارگیری گوش به سر نزدیک گردد و در انتها بخیه ها به شکل مناسب زده شود. این بخیه ها روی خط پشت گوش زده می شود و بعد از مدتی جای بخیه ها کم کم از بین می رود.
مدت زمان جراحی زیبایی گوش بین یک تا دو ساعت است و بستگی به نقصهای موجود در گوش و اقداماتی که جراح روی بیمار انجام می دهد متفاوت است. در انجام جراحی زیبایی گوش تکنیکهای مختلفی توسط جراح انتخاب و استفاده می شود.
قبل از انجام جراحی، تمامی معاینه های لازم روی گوش صورت گرفته و یک متخصص مجرب همه فاکتورهای لازم برای داشتن گوشی متناسب با سر و صورت بیمار را بررسی می کند.

پرسش های متداول

سوالات رایج بیماران و پاسخهای دکتر ضیغمی

پرسشهایی که فراوان تر هستند در این بخش دیده می شود. اگر سوال شما در این صفحه نیست به صفحه پرسشهای متداولبروید یا از طریق ارتباط با کانالهایمشاوره دکترسوال کنید.

آیا خارش گوش بعد از عمل طبیعی است؟

پس از عمل ممکن است بیمار در گوش ها کمی خارش احساس نماید که امری طبیعی می باشد. همچنین احساس درد جزئی در گوش نیز خیلی زود رفع می شود. اگر بیمار درد داشته باشد، می تواند زیر نظر پزشک متخصص از مسکن استفاده نماید.

سن مناسب برای جراحی زیبایی گوش چه سنی است؟

برای از بین بردن عیبهای مادرزادی گوش بهترین زمان دوران کودکی و قبل از زمان دبستان است. تا آن زمان رشد گوشها کامل شده و انجام عمل جراحی بلامانع است. برخی از والدین گمان می‌کنند که می‌توان با زدن چسب نقایص گوش را برطرف کرد درصورتیکه این روشها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت اما با یک جراحی ساده می توان غضروف گوش را با تکنیکهای مختلف اصلاح کرد.

در عمل جراحی گوش جای بخیه ها می ماند؟

باید دقت داشت که در جراحی زیبایی گوش برشهای متعددی زده می شود. دراین برشها قاعدتا باید از نخهای بخیه مخصوصی استفاده شود تا بتوان حالت گوش را تغییر داد و یا پیوند غضروف را انجام داد. بخیه ها در قسمت پشت گوش زده می شود و پس از مدتی جای بخیه ها کم کم از بین می رود.

آیا جراحی زیبایی هر دو گوش لازم است؟

در برخی از افراد شاید فقط لازم باشد تا یکی از گوش ها را جراحی نمود. ولی درافرادی که دارای گوش بزرگ، بیرون زده و یا نامتعارف دارند باید هر دو گوش را جراحی نمود تا ظاهری یکسان و زیبا پیدا نماید.

آیا جای زخم بعد از جراحی زیبایی گوش دیده می شود؟

شکاف ایجاد شده برای جراحی زیبایی گوش در پشت گوش ایجاد می شود و یک زخم باریک در پشت گوش به جا می ماند این زخم چون در قسمت چین گوش به وجود آمده است به راحتی دیده نمی شود.

نتیجه جراحی زیبایی گوش دائمی است؟

احتمال بازگشت گوش به وضع قبل از عمل گوش تقریبا صفر است و اگر پزشک متخصص با بررسی فاکتورهای لازم، احتمال بازگشت گوش را تشخیص دهد اقدامات لازم را حین عمل روی گوش انجام می دهد. توجه بیمار به مراقبتهای بعد از عمل نیز اهمیت دارد.

چه فعالیتهایی پس از جراحی گوش مضر است؟

تا سه هفته بعد از جراحی زیبایی گوش نباید فعالیتهای آیروبیک انجام داد چون فعالیتهایی که فشار خون را افزایش می دهند، باعث ایجاد تاخیر در زمان بهبودی و ترمیم تورم و کبودی پس از جراحی می شوند.

برای مشاهده بقیه پرسشها و پاسخها کلیک کنید برای پرسیدن سوال از کانالهای مشاوره استفاده کنید