عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

دکتر آتوسا ضیغمی
متخصص گوش، حلق و بینی و جراح سروگردن

بینی گوشتی چیست؟

بینی را در دو دسته گوشتی و استخوانی-غضروفی تعریف می‌کنند. این دسته بندی اعتبار علمی ندارد ولی رایج است. بینی گوشتی با چند ویژگی از قبیل ضخیمتر بودن پوست روی بینی و ضعیفتر بودن غضروف آن شناخته می‌شود. به بیان ساده بینی گوشتی دارای خصوصیات زیر است:

  • پوست بینی چرب و ضخیم است.
  • منافذ پوستی مشخص و قابل رویت می‌باشد.
  • ناحیه نوک بینی پهن است.
  • پره های بینی ضخامت زیادی دارد.
  • قسمت تحتانی بینی دارای پهنای زیادی است.
  • ارتفاع پره های بینی از کنار زیاد است.
  • ساختمان غضروفی بینی ضعیف می‌باشد.

انجام جراحی بینی گوشتی حساسیت بالایی دارد. انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی که در دسترس شماست اهمیت دارد تا دچار مشکلات بعدی مانند افتادگی بینی نشوید.

افتادگی بینی گوشتی

بازگشت بینی گوشتی به وضعیت قبل یا افتادگی بینی از عوارض عمل بینی گوشتی است. برای جلوگیری ازافتادگی بینی یا بازگشت آن لازم است جراحی بینی شما با دقت و توسط پزشک متخصص انجام شود و همچنین مراقبت های بعد از عمل بینی به خوبی رعایت شود. مهارت و دقت جراح و مراقبت پس از جراحی، خطر بازگشت یا تورم را از بین می‌برد و بینی شما بسیار خوش فرم می‌شود. بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی نیاز به مدت زمان بیشتری برای کاهش تورم دارند. به همین دلیل به شما توصیه می شود که نتیجه جراحی بینی گوشتی را بعد از گذشت 6 ماه مورد بررسی قرار دهید. با داشتن کمی صبر و مراقبت کامل می توانید شاهد بهترین نتایج جراحی بینی باشید.

نحوه عمل بینی گوشتی

یک ماه و نیم پس از جراحی زیبایی بینی گوشتی دکترآتوساضیغمی

در بینی های گوشتی هدف اصلی جراح باریکتر کردن نیمه تحتانی بینی و ایجاد فرم مناسب در ناحیه نوک بینی و پره های آن است است. در این عمل ساختار غضروفی بینی تقویت و مستحکم می‌گردد تا با اعمال فشار روی پوست ضخیم و چرب، شکل بینی را متناسب کند.

یک ماه و نیم پس از جراحی زیبایی بینی گوشتی دکترآتوساضیغمی

با استفاده از روش جراحی صحیح و تقویت کافی اسکلت غضروفی بینی در بسیاری از موارد می‌توان بهبود قابل توجهی در ظاهر افراد دارای بینی گوشتی بوجود آورد. برای تقویت غضروف بینی در قسمت نوک بینی، از غضروفهای تیغه میانی استفاده می شود. درنهایت معمولا عرض پره های بینی از کنار کوچک می‌شود تا پهنای بینی کاهش داده شود.

در این بینی ها برداشت از بافت غضروفی یا استخوانی تنها در صورت وجود قوز بینی و برای صاف کردن آن انجام می‌شود. اگر عمل بینی به روش صحیح، توسط جراح ماهر و با استفاده از تکنیکهای نوین عمل شود هرگز دچار برگشت به شکل قبلی خود نخواهد شد و بهبود ظاهر آن دائمی خواهد بود.

به دلیل زیاد بودن ضخامت پوستی تورم این بینی ها بعد از عمل بیشتر بوده و مدت بیشتری طول خواهد کشید و برای مشاهده نتیجه نهایی باید ۱/۵ تا ۲ سال صبر کرد. هرچند در یک جراحی موفق و دقیق معمولا بعد از یک تا دو ماه رضایت نسبی احساس خواهد شد.

تزریق کورتون در عمل بینی گوشتی

شش ماه بعد از عمل، بدون برش خارجی، بینی گوشتی دکترآتوساضیغمی

در بعضی موارد پس از جراحی، پزشک برای کم‌ کردن ضخامت پوست بینی و همچنین کاهش تورم ناشی از عمل، از تزریق کورتون استفاده می‌کند. آمپول کورتون به صورت زیر جلدی در قسمت بالای نوک بینی تزریق می‌شود. مقدار کورتون تزریق شده بسیار مهم است و تنها باید توسط دکتر متخصص انجام شود زیرا اگر مقدار اضافه تزریق شود، پوست بینی بیش از حد نازک خواهد شد. بعد از تزریق کورتون تا دو هفته نباید از چسب استفاده شود.

مصرف راکوتان در جراحی بینی گوشتی

پنج هفته بعد از عمل بینی گوشتی دکترآتوساضیغمی

قبل از انجام عمل زیبابی بینی گوشتی که غدد چربی آن بالاست؛ ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که قبل از عمل وتحت نظر پزشک، به مدت شش ماه راکوتان مصرف کند قطع نماید و پس از آن مصرف آن را قطع و جراحی انجام شود. پس از عمل نیز ممکن است راکوتان تا سه ماه مصرف شود. مصرف راکوتان طبق نظر جراح متخصص در موفقیت جراحی بسیار تاثیر‌گذار است.

توصیه هایی درباره عمل جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی غضروفی دو ماه بعد از عمل دکترآتوساضیغمی بینی گوشتی غضروفی دو ماه بعد از عمل دکترآتوساضیغمی

اگر مایل به عمل جراحی زیبایی هستید با جراح بینی ماهر و صادق در این زمینه مشورت کنید. بعد از انجام معاینه و دانستن نقاط قوت و ضعف بینی خود و نیز مشاهده نتیجه عمل های جراحی انجام شده در افرادی مشابه خودتان، در مورد انجام دادن عمل تصمیم بگیرید. به یاد داشته باشید بهبود قابل ملاحظه در بسیاری از بینی های گوشتی قابل دستیابی است ولی انتظار معجزه و ایجاد بینی بسیار کوچک و فانتزی از عمل خود نداشته باشید.