عضو انجمن علمی راینولوژی ایران

بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی

عضو جامعه جراحان گوش، گلو، بینی، سروگردن ایران

بیست سال سابقه و هزاران جراحی منحصر به فرد

انجام انواع جراحی زیبایی بینی، گوش، صورت، ترمیمی

دکتر آتوسا ضیغمی
متخصص گوش، حلق و بینی و جراح سروگردن

با بهره گیری از آخرین متد های عمل بینی استخوانی-غضروفی و جراحی زیبایی در تهران
با مراجعه به پزشک جراح متبحر و متخصص در رشته رینوپلاستی با خیال راحت برای خدمات جراحی مشاوره بگیرید.

تصویر  قبل و بعد از جراحی بینی استخوانی دکتر ضیغمی

اگرچه از لحاظ علمی این دسته بندی قابل اعتنا نیست ولی عموما بینی ها را به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می‌کنند. بینی هایی که غضروف و استخوان محکمی داشته باشند در دسته بینی استخوانی-غضروفی قرار می‌گیرند. در بینی استخوانی معمولا یک برآمدگی یا غوز روی بینی وجود دارد. همچنین در این بینی ها معمولا پوست بینی نازکتر از بینی های گوشتی است. به بینی هایی که علاوه بر استخوان، سهم غضروف در ساختمان آنها زیاد است بینی نیمه استخوانی یا غضروفی نیز گفته می‌شود.

انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل پوست نازک تر بینی استخوانی به مراتب از بینی گوشتی آسانتر است. کار جراحی بینی هایی که به طور مساوی از ترکیب استخوان و غضروف تشکیل شده سختتر از بینی هایی است که در آنها بافت استخوانی غالب است. جراحی زیبایی بینی استخوانی از نوع عمل بینی گوشتی آسانتر است و نتیجه بهتری به همراه دارد. می‌توان گفت هر قدر استخوان و غضروف محکم بینی بیشتر باشد احتمال اینکه فرد به نتیجه دلخواه خود برسد بیشتراست اما نمی‌توان درصد دقیقی برای موفقیت بینی استخوانی اعلام کرد.

همانطور که ضخیم بودن پوست بینی میتواند جراحی بینی را دچار مشکل کند، بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز می‌تواند کار جراح را با سخت سازد. نکته مثبت نازک بودن پوست بینی در عمل زیبایی بینی استخوانی، تورم کمتر و نماندن جای زخم و جای برش بعد از عمل بینی است. نکته منفی نازک بودن پوست این است که کوچکترین مشکل بعد از عمل بینی در پوستهای نازک خود را نشان می‌دهد.

علت ایجاد برآمدگی بینی

اشخاصی که روی بینی خود برآمدگی یا اصطلاحا دماغ عقابی دارند از ظاهر بینی خود ناراضی هستند. دراغلب موارد دلایل ایجاد قوز بینی ژنتیک و مسایل ارثی است، غضروف بینی بیش از اندازه رشد کرده و استخوان آن سبب ایجاد قوز و برآمدگی روی بینی می‌گردد. از دلایل دیگر ایجاد برآمدگی بینی وارد شدن ضربه و صدمه به بینی در نوجوانی است. این امر سبب رشد غیرطبیعی استخوان و غضروف روی پل بینی می‌شود.

معمولا با رفع قوز بینی و برآمدگی آن، تناسب ایده‌آل به صورت شخص باز می‌گردد. هارمونی بینی با چهره برقرار می‌شود و روی ظاهر و اعتمادبنفس شخص خیلی تاثیر گذار است.

آیا لیزر بینی می‌تواند جایگزین جراحی بینی شود؟

عمل بینی با لیزر، برخلاف تبلیغات گسترده، عملی بدون خونریزی و درد با نتایج درخشان نیست. آیا می‌توان استخوان و غضروف سفت بینی را با لیزر شکل داد؟ جواب قطعا خیر است. از لیزر می‌توان برای اصلاح آکنه‌های بینی و یا ترمیم پوست آن بهره برد اما برای تغییر شکل بینی روش مناسبی نیست. نظر دکتر ضیغمی این است که عمل بینی با لیزر فقط جنبه بازاریابی و تبلیغاتی دارد و کمکی نخواهد کرد. اگر بینی شما با لیزر عمل شد و رضایت داشتید، بدانید که بینی شما اصلا نیاز به جراحی نداشته است. راههای اصلاح قوز بینی شامل تزریق فیلر، روش جراحی باز، سوهان کشیدن بینی یا جراحی بسته است.