06 مارس

گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

 گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

افرادی که اقدام به جراحی بینی می نمایند، بیشتر کاندید جراحی انحراف بینی هستند. این گروه از افراد بعد از انجام جراحی بینی،  می توانند به راحتی نفس بکشند. همچنین مابقی افرادی که اقدام به جراحی زیبایی بینی می نمایند نیز می توانند به راحتی بعد از جراحی بینی نفس بکشند.

گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی زیبایی بینی فرد را درگیر نماید، گرفتگی در تنفس است. این عارضه به مدت چند روز ممکن است فرد را آزار دهد.

علت بروز گرفتگی بینی

بعد از انجام جراحی به دلیل آن که غضروف و استخوان بینی ضعیف می باشد و نیاز به محافظ به منظور حفظ ساختار بینی دارد، جراح بینی داخل بینی را با گاز و پانسمان پر می کند. از مهمترین دلایل عدم تنفس بعد از جراحی بینی همین گاز و پانسمان های داخل بینی است. بعد از خارج کردن این بانداژ می توان به راحتی تنفس کرد.

البته لازم به ذکر است که بعد از خروج این باند ها شما انتظار خواهید داشت که مسیر تنفسی کاملا باز باشد و بتوانید به راحتی نفس بکشید. اما این باور اشتباه است، زیرا به دلیل تورم در داخل بینی به دلیل جراحی، کمی در تنفس مکشل خواهید داشت.

بعد از 2 الی 3 هفته از جراحی زیبایی بینی، ممکن است گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی هنوز ادامه داشته باشد. همانطور که گفته شد این گرفتگی به دلیل وجود تورم در داخل ورید های بینی است. این تورم به تدریج کاهش یافته و همزمان با این کاهش تورم، گرفتی بینی کم شده و تنفس رو به بهبود می رود.

به دلیل بروز تنگی نفس ممکن است فرد به خشکی دهان، لب و گلو دچار شود. تمامی این موارد را در جلسات مشاوره با جراح بینی خود در میان بگذارید تا بتواند در بهبود آن به شما یاری کند.

 راه های درمان گرفتی بینی

اکثر مراجعین به مطب دکتر ضیغمی بعد از انجام جراحی بینی نگران این هستند که این گرفتگی بینی دائمی باشد، اما این طور نیست. تمامی این گرفتگی های نفسی بعد از گذشت یک ماه از جراحی بینی کاملا برطرف می شود.

در ادامه این مقاله به توضیح برخی از مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی اشاره می کنیم که باعث می شود تا گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی کم شود.

  • بعد از انجام جراحی بینی سرتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. در زمان خوابیدن و استراحت حتما از چند بالش استفاده نمایید.
  • از بلند کردن اجسان سنگین و خم شدن تا زمان بهبود کامل اجتناب نمایید.
  • در رژیم غذایی خود از خوردن غذا و خوراکی های شور، سخت که نیاز به جویدن دارد و الکل اجتناب کنید.
  • از استحمام با آب داغ اجتناب کنید.
  • توصیه می شود تا به منظور کاهش تورم پیاده روی آرام نمایید.
  • از قرار گیری در محیط هایی که دارای گرد و غبار، خاک و ذرات معلق در هوا هستند، اجتناب کنید.

فیلم علت گرفتگی بینی قبل و بعد از جراحی بینی 

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

 چال گونه

جراحی پلک 

سینوزیت مزمن

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

5 − یک =