01 ژانویه

کاربرد غضروف در جراحی بینی

کاربرد غضروف در جراحی بینی

غضروف برای شکل دهی به فرم بینی در بعضی از جراحی های بینی در کنار گرافت و یا جدا از هم مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد غضروف در جراحی بینی

غضروف بیشتر در جراحی بینی و بیشتر در جراحی های ترمیم بینی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در جراحی بینی گوشتی، جراحی نوک بینی و جراحی انحراف بینی مورد استفاده قرار می گیرد.
در جراحی بینی گوشتی برای تقویت غضروف ها ، فرم دهی و نگه داری بینی مورد استفاده قرار می گیرد.
برای استفاده از غضروف جراح بینی تصمیم می گیرد که در جراحی بینی مورد استفاده قرار گیرد یا خیر.
غضروف بینی انواع مختلفی دارد که برای به دست آوردن غضروف روش های متفاوتی وجود دارد و برای دسترسی به این غضروف ها روش های متفاوتی وجود دارد.

انواع غضروف

• غضروف طبیعی
• غضروف مصنوعی

غضروف طبیعی

غضروف طبیعی برای استفاه در جراحی بینی از متداول ترین و راحتترین نوع غضروف هاست. این نوع از غضروف به راحتی در دسترس است و بدون عوارض هم می باشد.
• نوع اول غضروف طبیعی، غضروفی است که برای استفاده در جراحی از بدن خود فرد دریافت می شود. برای برداشتن غضروف از اعضای خود بدن فرد مانند دنده ها و یا لاله گوش استفاده می شود. این نوع غضروف به دلیل این که از بدن خود فرد برداشته می شود هیچ گونه عارضه ای را به همراه ندارد و در جراحی بینی بسیار کمک کننده است.
• نوع دوم غضروف طبیعی، غضروف هایی است که از بدن افراد فوت شده استخراج می شود. برای آن که
غضروف ها خالص شوند و بافت های اضافی از آن ها جدا شوند، تحت رادیاسیون و پرتو درمانی مخصوص قرار می گیرند. با انجام این کار بافت غضروف مقدار خیلی کمی حساس می شود. ممکن است این نوع از غضروف طبیعی بعد از گذشت مدت زمانی تحلیل رفته و ظاهر بینی شما را تحت شعاع قرار دهد.

غضروف مصنوعی

غضروف مصنوعی در بعضی از جراحی های بینی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع از غضروف زمانی استفاده می شود که نتوان از غضروف های قبلی برای جراحی بینی فرد استفاده کرد و شرایط جراحی به صورتی باشد که باید از غضروف مصنوعی بینی استفاده کرد. تهیه غضروف مصنوعی بسیار راحت است و در دسترس جراحان بینی قرار دارد. استفاده از این نوع غضروف هیچ عارضه ای به همراه ندارد.
همانطور که گفته شد از غضروف در جراحی بینی گوشتی، جراحی ترمیم بینی ، جراحی بینی مردانه، جراحی پره های بینی و همچنین جراحی پروتز چانه استفاده می شود.
لازم به ذکر است که استفاده از غضروف در همه جراحی های بینی الزاما مورد استفاده قرار نمی گیرد و به شرایط فرم بینی و نظر پزشک بستگی دارد. همچنین استفاده از غضروف های طبیعی که از بدن خود فرد استخراج می شود در اولویت است.

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

10 − پنج =