10 دسامبر

ژینوپلاستی چانه

ژینوپلاستی چانه

در جراحی چانه می تواند تغییر زیادی در چهره فرد ایجاد کند و باعث زیبا شدن، ایجاد تناسب و تقارن اعضای صورت در چهره فرد می شود. هم چنین به دلیل موقعیت چانه در صورت، جراحی چانه می تواند موجب تغییرات  زیادیدر چهره و ظاهر شود. برای جراحی چانه دو روش وجود دارد که در زیر به شرح هر یک می پردازیم.

افزایش حجم چانه

افرادی که به علت داشتن چانه ای ضعیف و یا برجسته بودن بیش از حد سایر اعضای صورتشان، نمای  صورت نامناسب بوده و زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. می توان با افزایش حجم چانه به چهره فرد زیبایی بخشید.برای افزایش حجم چانه می تواند از دو روش یزر استفاده کرد:

  • پروتز چانه که در این روش یک پروتز در چانه فرد قرار می گیرد.
  • عمل تقویت چانه (جراحی ژینو پلاستی) و از طریق جلو آوردن استخوان چانه انجام می شود.

ژینوپلاستی یا جراحی بزرگ و برجسته کردن چانه کوچک

ژینوپلاستی روشی است که بیشتر از روش پروتز مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش برای تغییر شکل چانه استخوان آن برش داده می شود. برای التیام استخوان زمان لازم است تا  استخوان جدید در موقعیت موقعیت خود گیرد و چانه جدید، بخش طبیعی از اسکلت صورت می شود.

برای نگه داری قطعات استخوان جدید از پیچ و صفحات تیتانیومی استفاده می شود. این روش باعث تسریع در روند درمان می شود. قطعات استفاده شده در چانه باقی می ماند و در صورت آلوده شدن پیج و صفحات آنها باید برداشته شود. این کار بسیار ساده است  و روی ظاهر چانه تأثیری ندارد.

یکی دیگر از مزایای ژینوپلاستی این است که استخوان چانه جلو برده می شود. با جلو بردن چانه عضلاتی که کف دهان و مابقی قسمت های مربوط به چانه را نیز به جلو برده می شوند زیرا این ها به قسمت پشت چانه متصل هستند؛ بنابراین در این جراحی همزمان شکل و فرم خط گردن نیز درست می شود.

تغییر موقعیت استخوان با ژینوپلاستی

  • برای انجام این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی است.
  • جراح برای انجام جراحی ژینوپلاستی یک برش در داخل دهان و زیر لثه فرد ایجاد می کند. با این برش جراح زیبایی به استخوان فک دسترسی پیدا می کند.
  • جراح برای ایجاد برش در استخوان از یک اره یا قلم جراحی استفاده می کند. همچنین استخوان فک را تغییر موقعیت می دهد و با استفاده از یک سیم یا پین مخصوص، ثابت می کند.
  • برش ایجاد شده با نخ بخیه و بسته می شود و سپس ناحیه بانداژ می شود. این جراحی داخل دهان می باشد به همین دلیل جای زخم قابل مشاهده نیست.
  • جراحی ژینوپلاستی بین 1 تا 3 سال طول می کشد.

در جراحی به روش ژینوپلاستی قابلیت تغییر نسبت به پروتز بسیار زیاد است. برای حرکت دادن چانه به سمت جلو یا عقب، می توان ارتفاع عمودی یا عرضی چانه را تغییر داد. برای کوچک کردن چانه قسمیت را استخوان را برمی دارند و برای بزرگ کردن چانه می توان از پیوند استخوان استفاده کرد. برای انجام این عمل از استخوان بدن خود بیمار یا استخوان جایگزین استفاده می شود.

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

19 + 8 =