15 جولای

پروتز فک

پروتز فک

شاید دیده باشید افرادی که فک پایین آنها از فک بالا عقب تر است. در نگاه اول تصور می شود که فک بالا در آنها بیش از حد جلو آمده است. اما در حقیقت این فک پایین است که رو به عقب رفته و یا به اندازه کافی رشد نکرده است. عوامل زیادی در بروز این ناهنجاری دخیل است.

پروتز فک

دلایل عقب بودن فک پایین

تعداد تقریباً قابل ملاحظه ای از افراد در سراسر جهان به این ناهنجاری مبتلا هستند. در زیر دلایل این ناهنجاری در فک آورده شده است :

  • کوچک بودن فک پایین

ممکن است فک بالا و پایین به یک اندازه رشد نکنند. در واقع فک بالا به رشد طبیعی خود ادامه می دهد درحالیکه فک پایین رشد نمی کند واین رشد نکردن باعث بیش از حد کوچک به نظر آن نسبت به فک بالا می شود. همین امر موجب بر هم خوردن تعادل میان دو فک بالا و پایین می شود. در این حالت دندان ها هم درهمان فضای کوچک جابه جا می شوند و که به هم ریختگی دندان هم به وجود آیند.

 

  • کوچک بودن دندان های فک پایین

زمانی که دندان های فک پایین از نظر اندازه و ساختار به طور طبیعی کوچک بوده، رشد آن ها کمکی به بزرگ شدن فک نمی کنند و به همین دلیل فک پایین عقب تر از فک بالا باقی می ماند.

با گذشت زمان و با افزایش سن، این ناهنجاری خود را بیشتر نشان می دهد و موجب نازیبا شدن ظاهر فرد می شود. این ناهنجاری در سنین جوانی سبب آزار و همچنین پایین آمدن اعتماد به نفس فرد خواهد شد.

  • عادات اشتباه

گاهی پیش میاید که بعضی از عادات نادرست فرد به ویژه در سنین پایین باعث بروز این ناهنجاری می شود. مثلاً کودک به طور ناخودآگاه فک پایین خود را عقب نگه می دارد که این عادت در بلند مدت موجب عقب ماندن فک پایین نسبت به فک بالایی و کمتر شدن رشد درفک پایین می شود.

درمان

پروتز فک، یکی از راه های درمان این ناهنجاری می باشد. این روش درمانی از طریق قرار پروتز هایی سازگار با بدن و با هدف افزایش و یا تقویت ساختار فیزیکی فک انجام می گردد. به طور کلی پروتزهای صورت باعث ایجاد تعادل و تناسب ساختمان صورت می شوند.

درروش  پروتز فک تصمیم درباره ی نوع و اندازه پروتز مورد استفاده، توسط جراح متخصص انجام می گیرد و باید ویژگی های صورت نیز ارزیابی شود.

برخی از خدمات دکتر ضیغمی جراح بینی :

و…

جهت کسب اطلاعات بیشترمی توانید با شماره های مطب تماس حاصل فرمایید .

 

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

4 × 4 =