02 دسامبر

ممنوعیت های جراحی بینی

ممنوعیت های جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی امروزه در بین تمام افراد طرفداران بسیاری دارد. در کشور ایران، جراحی بینی پرطرفدارترین عمل زیبایی محسوب می شود. با تمام پیشرفت هایی که در زمینه جراحی زیبایی بینی حاصل شده است، ممکن است برخی از افراد محدودیت هایی برای انجام این عمل داشته باشند. یکی از عوامل مهم قبل از جراحی بینی، داشتن سلامتی کامل جسمی می باشد.

ممکن است فرد دچار بیماری یا اختلالات خاصی باشد که این عوامل قبل از عمل تحت نظر جراح بینی شما کنترل و درمان می شود.

آلرژی

یکی از اصلی ترین عواملی که باید قبل از عمل حتما درمان شود، آلرژی است.

امروزه به خاطر شرایط محیطی و آب و هوایی در ایران، بیشتر افراد دچار آلرژی فصلی شده اند.

این آلرژی ها بر دو نوع حاد و خفیف دسته بندی شده اند.

ممنوعیت های جراحی بینی

آلرژی خفیف

آلرژی خفیف در افراد را می توان با دارو درمان و یا کنترل کرد. زمانی که آلرژی به دارو جواب مثبت بدهد، فرد می تواند تحت عمل جراحی بینی قرار گیرد. در افرادی که دچار آلرژی هستند روش جراحی اندکی با جراحی افراد معمولی تفاوت دارد. جراح بینی برای این افراد ،دریچه های بینی را  بیش از حد معمول نباید کوچک تر کند. حتی ممکن است در برخی از موارد جراح بینی، از غضروف اسپیریدر نیز استفاده کند.

همچنین افرادی که دارای آلرژی هستند، شاخک های بینی آن ها ورم کرده و دچار ترشحات زیادی می شود. به همین منظور جراح بینی قبل از عمل ممکن است به یکی از روش های زیر آلرژی فرد را درمان کند:

  • ممکن است شاخک های بینی سوزانده شود.
  • دارو درمانی برای افرادی که آلرژی خفیف دارند.
  • پیشنهاد داده می شود فرد به مراکز مخصوص درمانی آلرژیک مراجعه کند.

ممنوعیت ها در جراحی بینی

برخی از افراد به تشخیص جراح خود ممکن است بعد از عمل دچار پیامدهای جبران ناپذیری شوند، در این صورت جراح سعی بر آن دارد تا این افراد را از انجام عمل منصرف  کند.

افرادی که ممنوعیت در جراحی بینی دارند عبارتند از

  • افرادی که دچار خشکی بینی شدید یا رینیت آتروفیک هستند. مشکل این افراد بعد از عمل بینی بیشتر از پیش خواهد شد.
  • افرادی که به دلایلی و در پی برخی از بیماری ها دچار اختلالات انعقاد خون هستند.
  • ورزشکاران: افرادی که ورزش را به طور حرفه ای دنبال می کنند به خصوص ورزشکاران رشته های ورزشی سنگین مانند ورزش های رزمی، کشتی، فوتبال و … که بیشتر در معرض خطر اصابت ضربه هستند نباید تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند. مگر در مواردی که به خاطر شکستگی بینی دچار اختلالات شدید تنفسی شده باشند.

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

 

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

هجده − 3 =