19 آوریل

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش :

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش اقدامات ساده ای هستند که برای رسیدن به نتیجه مطلوب از جراحی به بیمار کمک می کنند. بعد از عمل جراحی زیبایی گوش نیاز به بستری شدن بیمار نیست و چند ساعت پس از جراحی بیمار اجازه دارد تا به خانه برگردد. معمولا گوش تا 5 روز در پانسمان می ماند و اولین قدم در مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش ، بهداشت محل زخم است. شست‌وشوی مرتب زخم‌ و استفاده از کرم‌های آنتی‌بیوتیک که پزشک تجویز می کند ، از نکات اولیه مراقبت های بعد از جراحی می باشد. برای کاهش تورم و کبودی های محل زخم ، در 48 ساعت اولیه بعد از جراحی حتما از کمپرس سرد استفاده نمایید. برای اطمینان از سرد بودن آن هر 20تا 30 دقیقه ان را عوض کنید. البته توجه داشته باشید که نباید یخ را مستقیما روی گوش هایتان قرار دهید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

پانسمان :

بعد از جراحی و پانسمان نرم گوش ، دور سر را با باند می بندند . به بیمار توصیه می شود که تا چند روز از باند کشی روی محل جراحی استفاده نمایند. باندی که دور سر می بندند باید 1 روز کاملا خشک و تمیز بماند و بیمار نباید در این مدت دوش بگیرد. معمولا یک هفته بعد از عمل جراحی باند برداشته شده و بخیه ها کشیده می شوند . بعد از آن بیمار باید طبق نظر پزشک نسبت به شست و شوی زخم اقدام نماید. بیمار می تواند در صورت بروز درد آن را با مسکن کنترل نماید و بعد از گذشت یک هفته به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

فعالیت ها :

تورم و کبودی ناشی از عمل جراحی درمدت کوتاهی بهبود می یابد . پزشک معمولا به بیمار توصیه می نماید تا دو هفته به پشت بخوابد تا در هنگام خواب به گوش ها فشار وارد نشود. تا 3 هفته بعد از جراحی زیبایی گوش نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد چون فعالیت هایی که باعث افزایش فشار خون بشوند ، باعث ایجاد تاخیر در زمان بهبودی و ترمیم تورم و کبودی های پس از جراحی می شود. بیمار باید از 6 تا 12 هفته پس از عمل جراحی از قرارگیری در معرض آفتاب و برنزه کردن طبیعی و مصنوعی پرهیز کند. اگر مجبور بود که در معرض آفتاب باشد استفاده از کرم ضد آفتاب قوی(SPF>30 ) ضروی است.

نتایج جراحی :

معمولا پس از گذشت 3 ماه از جراحی زیبایی گوش ، بیمار به 90 درصد از آنچه که انتظار داشته است خواهد رسید ولی برای اینکه نتیجه عمل کاملا خود را نشان دهد ، بیمار باید یک سال صبر نماید.

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

15 + هفده =