26 دسامبر

سوهان کشیدن در جراحی بینی

سوهان کشیدن در جراحی بینی

از جمله پرسش هایی که در خصوص جراحی بینی و بعد از آن از دکتر ضیغمی جراح بینی پرسیده می شود، این است که سوهان کشیدن یا رسپینگ چیست و در جراحی بینی چه وظیفه ای دارد.

از جمله افرادی که برای جراحی بینی مراجعه می کنند، برای جراحی قوز بینی بوده و به برداشتن قوز از روی بینی شان اقدام می کنند. برای برداشتن قوز می توان از سوهان استفاده کرد. دلیل استفاده از سوهان برداشتن و یا سوهان کشیدن مختصر استخوان یا غضروف است. سوهان وسیله ای است از جنس فولاد ضد زنگ یا تنگستن که دارای دندانه های ظریف است و در جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

از سوهان معمولا برای جراحی بینی مردانه استفاده می شود زیرا این جراحی دارای حساسیت های خاصی است. زیرا از بین رفتن بیش از حد قوز بینی در آقایان تاثیر منفی خواهد گذاشت. به همین دلیل برای کاهش ریسک در جراحی بینی مردانه و محافظه کارانه بودن جراحی بینی از سوهان استفاده می شود.

از سوهان همچنین در جراحی قوز بینی  و جراحی بینی استخوانی استفاده می شود و سوهان کمک زیادی در هنگام انجام جراحی به جراح بینی می کند.

نحوه سوهان کشیدن

در هنگام جراحی بینی، جراح بینی پس از بلند کردن پوست از روی استخوان، با سوهان ظریف مخصوص جراحی بینی شروع به سوهان کشیدن می کند. بعد از سوهان کشیدن محل را با سرم شستشو می دهند.

در بعضی از جراحی ها از گرافت های ظریف برای پوشش دهی نامنظم در جراحی بینی استفاده می شود.

سوهان کشیدن در روش جراحی بینی به روش باز که توسط دکتر ضیغمی صورت می گیرد، بهترین روش جراحی بینی است. در این نوع از جراحی، در صورت لازم از سوهان استفاده می شود.

در صورتی که بیمار نیاز به جراحی ترمیم بینی باشد که بعد از حدود 6 ماه از جراحی اولیه انجام می شود، مراجعه کند از سوهان برای برداشتن قوز های کم بینی استفاده می شود. جراح بینی بدون آن که مجددا اقدام به جراحی باز بینی کند، قوز کم باقیمانده بینی را سوهان می کشد و برمی دارد. به این روش جراحی ترمیم بینی به روش بسته گفته می شود و از جمله مزایای این روش عدم آسیب دیدن بافت زیر جلدی در بیمار است. زیرا این بافت بر اثر جراحی اولیه حساس شده است.

به طور کلی سوهان کشیدن یا رسپینگ از جمله روش هایی است که برای برداشتن قوز کم باقیمانده بعد از جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

دو + شش =