رینوپلاستی

رینوپلاستی

رینوپلاستی که همه افراد آن را با نام دیگر و عامه آن یعنی جراحی زیبایی بینی می شناسند، به جراحی بینی گفته می شود که در آن، شکل بینی تا حدی که در عملکرد بینی اختلال ایجاد نکند، انجام می شود.

انگیزه و هدفی که فرد برای انجام جراحی زیبایی بینی انجام می دهد به دو علت است، یک درمانی و بهبود تنفس و یا تغییر ظاهری بینی است. که در برخی از افراد ممکن است هر دو مورد و به طور همزمان انجام می شود.

انجام رینوپلاستی نیاز به مراجعه به جراح بینی ماهر است تا بتواند انتظارات فرد را برآورده نماید و نتیجه مطلوبی را بعد از رینوپلاستی به دست آید. دکتر آتوسا ضیغمی  در انجام رینوپلاستی تبحر دارند و می توانند افراد زیادی را در این خصوص کمک نمایند. برای برقرار ارتباط با دکتر ضیغمی می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده نمایید.

راه های ارتباطی

آناتومی بینی

بینی از سه قسمت اصلی استخوان، غضروف و بافت گوشتی، پوستی تشکیل شده است. که در ادامه و برای آشنایی بهتر از این ساختار کمی توضیح خواهیم داد.

بینی از سه بخش اصلی به شرح زیر برخوردار است که در حین انجام جراحی بینی به این سه بخش توجه ویژه ای می شود.

بخش بالایی بینی ساختاری استخوانی دارد. قسمت پایین بینی غضروف و بخش میانی از یک پایه غضروفی تشکیل شده است.

در حین انجام رینوپلاستی می توان استخوان، غضروف، پوست و یا هر یک از این سه بخش را می توان تغییر داد. برای آن که هر یک از بخش های بینی تغییر نماید، باید با جراح بینی خود در این خصوص صحبت نمایید، تا بعد از این صحبت ها، به این نتیجه برسید که آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است تا خیر؟

رینوپلاستی

کاندید رینوپلاستی

بعد از آن که به این نتیجه رسیده اید که لازم است تا رینوپلاستی انجام دهید، باید میزان و نوع جراحی را مشخص نمایید تا تغییرات لازمه را نیز در رینوپلاستی انجام شود.

انواع رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی و یا همان رینوپلاستی با توجه به نوع و فرم بینی متفاوت است که عبارتند از :

که با توجه به نوع درخواست فرد و فرم بینی می توان نوع جراحی را مشخص نمود.

علت انجام رینوپلاستی چیست؟

انجام رینوپلاستی و یا همان جراحی بینی در وهله اول به دلیل تغییر در اندازه، شکل یا نسبت بینی را نسبت به مابقی اجزای صورت تغییر داد. همچنین می توان ناهنجاری های که مادرزادی هستند و یا به دلیل ابتلا به بیماری های خاص در بینی ایجاد شده است را به کمک رینوپلاستی و با انجام جراحی بازسازی بینی انجام داد.

عوارض انجام رینوپلاستی

انجام رینوپلاستی به خودی خود اصلا و به هیچ عنوان عارضه ای را به همراه ندارد. فقط در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی بینی، را رعایت نمایید از برخی از عوارض به دور خواهید بود . برخی از اینعوارض عبارتند از :

  • خونریزی
  • عدم راحتی در تنفس
  • بی حسی دائمی در بافت بینی و اطراف آن
  • درد، تورم و کبودی ناخوشایند.

مراحل آمادگی قبل از رینوپلاستی

قبل از آن که برای انجام رینوپلاستی و یا همان جراحی زیبایی بینی، باید با جراح بینی خود یک جلسه در خصوص مراحل انجام جراحی، اقدامات قبل از آن و مراقبت های بعد از آن صحبت نمایید تا تمامی موارد مهم در این خصوص را در اختیار شما بگذارد. همچنین باید به سوالات جراح بینی خود قبل از انجام جراحی پاسخ نمایید تا از عوارض حین و بعد از جراحی بینی که ممکن است بروز نماید، جلوگیری شود.

همچنین باید تاریخ جراحی زیبایی بینی نیز تعیین شود تا فرد بتواند در این خصوص برنامه ریزی نماید.

در این جلسه مشاوره باید جراح بینی سوالات خود که شامل سابقه بیماری، سابقه انسداد بینی، استفاده از دارویی خاص و یا ابتلا به بیماری هایی مانند هموفیلی را از کاندید جراحی زیبایی بینی بپرسد تا در صورت تایید ابتلا به بیماری خاص و یا داشتن شرایط خاص جراحی انجام نشود.

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

انجام آزمایشات مخصوص مانند آزمایش خون، بررسی میزان چربی پوست، معاینات پزشکی، میزان قدرت غضروف انتهای بینی که در تعیین نتیجه جراحی موثر است را باید انجام داد. زیرا با توجه به این موارد و انجام صحیح جراحی، فرد بعد از جراحی به مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی مبتلا نمی شوند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از گذشت یک روز در بیمارستان بعد از انجام رینوپلاستی که باید زیر نظر بهترین جراح بینی انجام شود، باید به دلیل آن که ممکن است فرد بعد از جراحی کمی دچار گیجی شود به خاطر وجود دارو های بی هوشی در بدن ممکن است کمی گیج باشد.

از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحی نباید از دارو هایی مانند  آسپرین و یا ایبوپروفن استفاده نمود . زیرا این دارو ها باعث افزایش جونریزی می شود.

از کشیدن سیگار قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی به مدت 2 هفته اجتناب شود. زیرا باعث می شود تا دوره درمان طولانی تر شود.

اگر سیگار کشیدید، سیگار را ترک کنید سیگار کشیدن پس از عمل جراحی را تسریع می کند و ممکن است شما را بیشتر عفونت کند.

برخی از مقالات مرتبط

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی طبیعی و…

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

پاسخ

شانزده − 2 =