05 دسامبر

رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی

از جمله مسایل مهمی که باید بعد از جراحی بینی مد نظر بیمار باشد تغذیه است. رعایت یک رژیم غذایی خوب به منظور کمک به بهبود زخم های عمل می تواند اثر خوبی بگذارد.

همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب باعث کاهش کبودی و ورم های بعد از جراحی بینی می شود.

در ادامه به تفصیل در خصوص رژیم های غذایی مناسب  قبل و بعد از جراحی بینی می پردازیم.

مواد غذایی که قبل از جراحی بینی توصیه می شود تا استفاده شود به شرح زیر است.

چایی سبز

چای سبز از جمله نوشیدنی هایی است که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان فراوان برای بدن مفید است. لازم به ذکر است که استفاده از چای سبز باید 10 روز قبل از جراحی قطع شود. زیرا مسبب افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود و در میزان تأثیر مواد بی هوشی اثر دارد. بعد از حراجی با جراح بینی خود در خصوص مصرف چای سبز مشورت کنید.

فیبر

از مصرف مواد دارای فیبر در روز قبل از جراحی اجتناب کنید. فیبر در سبزیجات، میوه ها و غلات سبوس دار به وفور یافت می شود.

مواد غذایی که بعد از جراحی بینی توصیه می شود تا استفاده شود به شرح زیر است.

مواد غذایی حاوی ویتامین ها و پروتئین ها از جمله موادی هستند که در تسریع روند بهبود جراحی کمک زیادی می کند. از جمله ویتامین ها و پروتئین های مرسوم عبارتند از:

ویتامین ها

برای بهبود جای زخم بعد از جراحی استفاده از انواع مولتی ویتامین ها توصیه می شود. ویتامین های مانند E و C از خونریزی جلوگیری می کند و به کاهش تورم کمک می کند. با این حال باید در مصرف ویتامین ها دقت داشت و از مصرف بیش از حد آنها خودداری کرد. زیرا مصرف بیش از اندازه از ویتامین ها دارای عوارض می باشد. شروع مصرف مولتی ویتامین سه هفته قبل از جراحی باید شروع شود.

پروتئین

بدن انسان دارای مقدار زیادی پروتئین است که بدن از این ماده برای ترمیم بافت ها استفاده می کند. اندام های داخلی بدن، هورمون ها، سیستم ایمنی بدن و آنزیم ها را پروتئین ها تشکیل می دهند. به همین دلیل توصیه می شود بعد از جراحی حتماً از مواد دارای پروتئین استفاده کنید.

دکتر آتوسا ضیغمی تخصص جراحی در زمینه های جراحی بینی ، جراحی بینی گوشتی، جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی ترمیمی را  به عنوان بهترین جراح بینی در زمینه های فوق راداراست.

برخی از خدمات دکتر ضیغمی :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی طبیعی و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

یک × 5 =