30 آگوست

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

جراحی بینی نیز مانند هر جراحی دیگر نیاز به مراقبت های خاص خود را دارد که باید در این میان به رژیم غذایی بعد از جراحی بینی توجه بیشتری داشته باشیم.در صورتی که شما موارد گفته شده توسط جراح بینی خود را بیشتر رعایت کنید دوران نقاهت کوتاه تر خواهد بود و نتیجه جراحی بهتر و زودتر برای شما نمایان خواهد شد و در دوران بهبودی به مشکلی که مانعی برای شما ایجاد کند برخورد نخواهید کرد .

چه نکاتی را درباره رژیم غذایی بعد از جراحی رعایت کنیم ؟

بعد از اینکه به هوش آمدید ممکن است از شما خواسته شود که به مدت یک ساعت از خوردن هر گونه خوراکی و آشامیدنی خوددرای کنید و بعداز اینکه به منزل منتقل شدید شاید به دلیل داروهای بی هوشی مقداری حالت تهوع داشته باشید و اشتهای کافی برای غذا خوردن نداشته باشید اما در هر صورت باید خوردن مواد غذایی را شروع کنید .

از خوردن  غذاهای سفت اجتناب کنید و برای شروع غذاهای مایع مانند سوپ و سبزیجات پخته را بخورید.

از خوردن تمامی مواد غذایی که هضم آنها برای شما مشکل زا خواهد بود خوددرای کنید

خوردن غذاهایی که ادویه های مانند فلفل دارند شاید برای شما حساسیت به وجود بیاورد.

 به دلیل کم تحرکی احتمال مبتلا شدن به یبوست در افراد بالا می رود به همین دلیل  میوه جات و مواد غذایی فیبر دار بخورید تا از این مشکل پیشگیری کنند.

جراحی-بینی

مصرف مایعات را بیشتر کنید .

در کنار توصیه های گفته شده شما باید بدانید  که بینی و گلو و دهان خود به یکدیگر وابسته هستند به همین دلیل نباید با نی مایعات را بنوشید زیرا نیروی ناشی از مکیدن به بینی شما فشار زیادی وارد می کند.

در نکته آخر پیشنهاد می شود که غذاهایی که تابه حال امتحان نکرده اید را مصرف نکنید زیرا ممکن است برای شما ضرر داشته باشید و یا موجب آلرژی شود پس رژیم غذایی خود را به مانند معمول با  رعایت نکات گفته شده در پیش بگیرید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر نیوشا ضیغمی متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن
عضو انجمن علمی راینولوژی ایران
عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

هفت − 1 =