26 جولای

درمان آلرژی

آلرژی

در مواردی که بیمار آبریزش بینی ،عطسه وگرفتگی بینی فصلی یا غیر فصلی دارد این بیماری زمینه ی ارثی وفامیلی دارد . با توجه به صنعتی شدن بیشتر مناطق دنیا  آلرژی درحال افزایش شیوع چشمگیری است.ازعلایم دیگر این بیماری میتوان به خارش بدن ،گوش و یا چشمها همراه با اشک  چشم یا سرفه های خشک و صدای تو دماغی یا نازال و حتی تنگی نفس و علایم مشابه آسم در موارد شدید تر اشاره کرد. بسیاری از افراد تصور می کنند که آلرژی را می توان با سپتو رینوپلاستی بر طر ف کرد یا اینکه ممکن است در اثر این جراحی آلرژی ایجاد شود .در صورتی که این بیماری یک بیماری سیستمیک است و در اثر پاسخ بدن به موادی که به آنها حساسیت دارد ماده ای به نام هیستامین آزاد می شود و در افراد مختلف و در اعضای مختلف بدن علایم ذکر شده را ایجاد می کند.علایم بیماری ممکن است در هر سنی شروع شود و گاهی پس از مدت کوتاهی رفع می شود ولی در بعضی از افراد ممکن است سالهای طولانی ادامه پیدا کند و یا با علایم دیگر جایگزین گردد .این موضوع در بیمارانی که تحت جراحی بینی یا عمل رینوپلاستی قرار می گیرند ایجاد شبهه می نماید که در اثر عمل رینو پلاستی دچار آلرژی شده اند یا بلعکس آلرژیشان بر طرف شده است.در صورتیکه این همزمانی اتفاقی بوده و جراحی در هیچ یک از اعضای گرفتار به علایم آلرژی مانند چشم ،بینی ، ریه و پوست نمی تواند نقشی داشته باشد چرا که علت علایم در خود عضو نیست بلکه هیستامین آزاد شده در خون است و درمان آن مصرف داروهای ضد حساسیت و پرهیز از موادی است که به آنها آلرژی دارند .

چه افرادی بیشتر در معرض آلرژِی بینی هستند ؟

آلرژی بیشتر در سنین جوانی دیده می شود و در زنان در دوران بارداری،عادت های ماهانه،دوره یائسگی شدید تر می شود .همچنین آلرژی ها می تواند به دلیل نوعی استعداد ژنتیکی باشد.طبق بررسی های انجام شده مشخص شده است که نیمی از کسانی که آلرژی دارند در سابقه خانوادگی آنها آلرژی دیده شده است.می توان گفت در کسانی که هم پدر و یا مادر به آلرژی مبتلا باشند احتمال دچار شدن به عارضه آلرژی در فرزند حدود 75 درصد است.

علائم آلرژی بینی

  • عطسه های مکرر مخصوصا در صبح
  • گرفتگی بینی
  • خارش بینی
  • خارش چشم
  • خارش گلو و سقف دهان
  • آبریزش بینی

آیا باید به عارضه آلرژی اهمیت داد ؟

آلرژی مشکل خطرناکی نمی باشد اما زمانی که فردی به آن مبتلا می شود ممکن است. کیفیت زندگی آن مقداری دستخوش تغییراتی شود و موجب ناراحتی فرد شود .اما اگر به آلرژی مبتلا شده اید به متخصص گوش و حلق و بینی ، و متخصص جراحی بینی مراجعه کنید تا گوش، سینوس ها وبینی شما به طور کامل معاینه شود .همچنین برخی متخصصان بر این باورند که افراد ی که دارای آلرژی هستند احتمال آسم در آنها افزایش پیدا می کند .

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

 چال گونه

جراحی پلک 

سینوزیت مزمن

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

1 + 7 =