جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی  آندوسکوپی سینوس امروزه از جمله راه های درمان سینوزیت مزمن به شمار می رود. افرادی که به سینوزیت مزمن مبتلا می شوند به دلیل عدم درمان و یا طولانی شدن سینوزیت حاد به سینوزیت مزمن مبتلا می شوند. همچنین برخی از افراد که به سینوزیت مزمن مبتلا هستند، برای درمان این بیماری می توانند جراحی آندوسکوپی سینوس انجام دهند. برای انجام این جراحی نیاز است تا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود.

اما امروزه از تکنیک های نوینی مانند جراحی آندوسکوپی سینوس به منظور تخلیه این عفونت ها استفاده می شود.

متخصص گوش و حلق و بینی با استفاده از اندوسکوپ می تواند به راحتی و با وضوح بالا داخل سینوس ها را بررسی نماید.  صفحه اینستاگرام : dr.atoosazeighami و  کانال تلگرام : doctorzeighami@ را دنبال نمایید.

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس چیست؟

برای انجام جراحی آندوسکوپی سینوس در روش های قدیمی، بافت های سینوس ها که آسیب دیده بوده اند، نیز با احتیاح بسیار تحت عمل جراحی برداشته می شد. در این روش قدیمی مسیر هایی جهت تخلیه مواد غفونی که در داخل سینوس ها و حفره های سینوسی ایجاد می شود . اما امروزه از تکنیک های نوینی مانند جراحی آندوسکوپی سینوس به منظور تخلیه این عفونت ها استفاده می شود.

متخصص گوش و حلق و بینی با استفاده از اندوسکوپ می تواند به راحتی و با وضوح بالا داخل سینوس ها را بررسی نماید.

انجام جراحی آندوسکوپی سینوس به دلیل عدم ایجاد برش های خارجی، نیاز به انجام جراحی های با بی هوشی ندارد. همچنین در این نوع از جراحی، تورم، کبودی و خونریزی کمتری نیز می توان شاهد بود.

هدف از انجام جراحی آندوسکوپی سینوس چیست؟

هدف از انجام جراحی آندوسکوپی سینوس، برداشتن عفونت و ترشحات داخل سینوس است که موجب شده است تا مجاری هوایی مسدود گردد. همچنین هدف از انجام این جراحی شامل مواردی چون:

 • درمان سینوزیت مزمن
 • کاهش تعداد ترشحات سینوسی
 • بهبود حس بویایی
 • کاهش بیماری های مربوط یه سینوزیت

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس

در انجام جراحی آندوسکوپی سینوس، به دلیل عدم ایجاد برش های خارجی دیگر جای زخم و اسکاری وجود ندارد.

به دلیل عدم جراحی باز، تورم و کبودی بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس کمتر می باشد.

بعد از انجام این جراحی می توان به طور محدود به برخی از فعالیت های روزانه پرداخت.

میزان خونریزی بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس بسیار کمتر است.

دیگر مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس عبارتند از :

 • دردکمتر ناشی از جراحی آندوسکوپی سینوس
 • نامشخص بودن میزان اسکار بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس
 • دوره نقاهت کوتاه مدت بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس
 • بهبود سریع تر بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

اقدامات قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس، همانند هر جراحی دیگر نیاز به اقداماتی قبل از جراحی دارد. در وهله اول باید تمامی اطلاعات پزشکی و سوابق درمانی باید به جراح تحویل داده شود. همچنین باید تمامی آزمایش های لازم قبل از جراحی را انجام داد.

مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس به صورت سرپایی انجام می شود و با بی حسی موضعی جراح اقدام به جراحی آندوسکوپی سینوس می نماید. فقط نیاز است تا بعد از جراحی، به کمک یک همراه از محل جراحی بروید. در صورتی که جراحی با بیهوشی کامل انجام شود، نیاز است تا یک شب را در محل جراحی بستری ماند.

چه زمانی نیاز است تا آندوسکوپی سینوس انجام شود؟

پزشک معالج، با توجه به معایناتی که انجام می دهد، سینوزیت را تشخیص داده و برای تشخیص بهتر این بیماری، از تست های تجویزی توسط جراح اندوسکوپیک سینوس، مانند عکس برداری، ام آر ای، سی تی اسکن از جمله تست هایی است که می توان در همه افراد استفاده نمود. در این بین، اندوسکوپی سینوس برای افرادی که دارای محدودیت ها عکس برداری هستند، مانند خانم های باردار و بیماران قلبی می تواند بهترین گزینه باشد. زیرا در این روش به دلیل عدم استفاده از پرتوها، از بی عارضه ترین روش های تشخیصی و درمانی است.

 

جراحی آندوسکوپی سینوس

مزیت های آندوسکوپی سینوس

 • برخی از افراد به دلیل عدم قرار گیری در برابر پرتوها در حین عکس برداری و داشتن محدودیت در این خصوص می توانند از جراحی آندوسکوپی سینوس به جای سی تی اسکن، ام آر ای و یا روش های دیگر عکس برداری بهره ببرند.
 • در گذشته برای انجام جراحی سینوس، فرد باید تحت بی هوشی قرار می گرفت. ولی امروزه برای انجام جراحی آندوسکوپی سینوس، زمان کمتری را تحت بی هوشی قرار می دهند.
 • استفاده از آندوسکوپی سینوس برای افرادی که از ضعف جسمانی رنج می برند و یا دارای سن بالایی هستند، بسیار موثر است.
 • در برخی از افراد به دلیل وارد شدن جسم خارجی در داخل بینی، تنفس فرد با اختلال رو به رو می شود. می توان از این روش برای خارج کردن اجسام خارجی از داخل بینی و سینوس ها استفاده نمود بدون آن که نیاز به انجام جراحی باز بینی و یا سینوس باشد.
 • انجام جراحی قاعده جمجمه
 • انجام جراحی در بینی نوزادان به دلیل مشکلات تنفسی که ممکن است به دلیل اختلالات تنفسی و یا حلقی بروز کرده باشد. این روش برای بهبود و رفع اختلالت تنفسی در نوزادان بسیار موثر است.

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

 چال گونه

جراحی پلک 

سینوزیت مزمن

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

راه های ارتباطی

پاسخ

هجده − پنج =