26 آگوست

انواع جراحی پروتز چانه

انواع جراحی پروتز چانه

کوچک کردن چانه

با ایجاد شکافی در زیر چانه و تراشیدن چانه، اندازه کلی چانه را تغییر داده و کوچکتر می کنند.در برخی موارد که چانه بسیار بزرگ است با تراشیدن آن پوست چانه حالت شل و افتاده پیدا مکیند. برای جلوگیری از بروز چنین حالتی استخوان چانه را به صورت سر تا سر برش می دهند و به عقب می فرستند.اغلب برای اینکه پوست از سطح استخوان فک جدا نشود به وسیله پیچ و صفحات مخصوص در جای خود محکم قرار می دهند.این صفحات و پوست تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشود در جای خود باقی خواهند ماند.به این ترتیب از بروز شلی و افتادگی پوست جلوگیری می شود.

انواع-پروتز-چانه

جلو آوردن چانه

برای اصلاح چانه جلو آمده دو روش وجود دارد:

در روش اول ایمپلنت که جنس آن از نوع خاصی از پلاستیک است را در قسمت چانه قرار می دهند. ایمپلنت کاملا شبیه بافت های بدن به نظر می رسد.ایمپلنت های مورد استفاده در چانه دارای شکل و اندازه های مختلف هستند که نوع مناسب آن را پزشک جراح با توجه به نیازهای چانه و ظاهر بیمار تعیین خواهد کرد.برای قرار دادن ایمپلنت می توان در زیر چانه برشی ایجاد کرد و یا در داخل دهان بین لب و لثه این شیار را به جود آورد.بعد از این اقدام جراح برش حفره کوچکی را برای قرار دادن پروتز ایجاد می کند و پس از قرار دادن ایمپلنت، محل برش را بخیه زده و روی بخیه را پانسمان می کند.این عمل یک جراحی کوچک است که نتایج بزرگ و زیبایی را بر چهره ایجاد می کند. اغلب افراد این جراحی را هم زمان با جراحی بینی انجام می دهند.

در روش دوم قسمتی از چانه بریده خواهد شد و در موقعیت جلو تر قرار می گیرد. در این عمل جراح می تواند تغییرات بیشتری را اعمال کند.

بزرگ کردن چانه (ژنیوپلاستی)

از جراحی ژنیو پلاستی در مواردی که می خواهند چانه را کوچک کنند استفاده می شود.این روش اغلب تهاجمی تر از پروتزهای مصنوعی می باشد.برای بزرگ کردن چانه استخوان ها را برش می دهند تا به مرور زمان استخوان ها در موقعیت جدید خود قرار بگیرند و التیام بیابند.

در مواردی که عرض و ارتفاع چانه فرد مناسب می باشد، می توان فقط با استفاده از پروتز اقدام به بزرگ کردن چانه کرد.

عقب بردن چانه

در مواردی که چانه بسیار برجسته باشد با عمل منتوپلاستی کاهش دهنده به برطرف کردن این مشکل اقدام می کنند. با برشی در قسمت زیرین چانه، به وسیله ابزاری مانند دریل به برداشتن تکه های کوچکی ازقسمت های اضافی چانه اقدام می کنند. گاها قسمت اضافی استخوان را برش می دهند و آن را در موقعیتی عقب تر نسبت به موقعیت اولیه ثابت می کنند.

برخی از خدمات دکتر ضیغمی جراح بینی :

جهت کسب اطلاعات بیشترمی توانید با شماره های مطب تماس حاصل فرمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر ضیغمی جراح بینی

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

شانزده − 5 =