12 آگوست

انحراف بینی

انحراف بینی

تیغه ی بینی همانند یک ستون عمل می کند و در وسط بینی قرار دارد و تیغه ای نازک و انعطاف پذیر است که باید کاملا صاف و دقیقا بین دو سوراخ بینی باشد که در 80% افراد درمحل دقیق خود قرار ندارد،انحراف بینی در ظاهر بینی قابل روئیت نیست اما اگربه آن توجه نشود ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد.

انحراف بینی

نحوه تشخیص انحراف بینی

اگر از زیر بینی به بینی نگاه شود سوراخ های بینی ناهمسان (یکی بزرگ و یکی کوچک) دیده می شود.علت این امر نیز همین خارج شدن تیغه ی بینی از محوریت خود می باشد.

انحراف بینی عارضه ای است که می تواند اختلال در جریان هوا در بینی را در افراد به وجود آورد که  این امر ممکن است موجب خشک شدن و ترک خوردن بینی بشود که باعث می شود فرد دائما دچار آبریزش بینی شود.

نشانه های انحراف بینی

  • خشکی دهان هنگام خواب
  • مشکل در سیستم بویایی
  • خرو پف کردن در هنگام خواب
  • مشکل های تنفسی
  • گرفتگی های یک طرفه در بینی وعفونت های سینوسی
  • خون ریزی در بینی

علت های بروز انحراف در بینی

  • ضربه خوردن بینی
  • رشد سریع در دوره نوجوانی و بلوغ
  • جراحی بینی

درمان های مناسب برای جراحی بینی

در مواردی که انحراف بینی کم باشد استفاده از اسپری های مرطوب کننده می تواند برای فرد کمک کننده باشد اما در مواردی که انحراف زیاد باشد و نیاز به جراحی داشته باشد دیگر استفاده از اسپری کارساز نخواهد بود و فرد حتما باید جراحی را انجام دهد.

چگونگی انجام عمل جراحی انحراف بینی

برای انجام این عمل برای اصلاح یا برداشتن تیغه ابتدا باید یک برش کوچک در قسمتی از بینی که دچار انحراف شده به وجود آورد.

مدت زمان لازم برای انجام این عمل تنها 30 دقیقه است و فرد بیمار 3 روز پس از انجام عمل می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.به مدت یک هفته پس از عمل فرد باید حفره های بینی خود را با سرم آب نمک شستشو دهد.

اغلب افراد اشتباها فکر می کنند عمل انحراف بینی در ظاهر بینی نیز تاثیر دارد در صورتی که این عمل فقط بر ساختار داخلی بینی و کمک به بهبود تنفس فرد انجام می شود. اگر فردی خواهان تغییراتی در ظاهر بینی خود نیز باشد باید دو عمل انحراف بینی و جراحی زیبای را هم زمان انجام دهد (عمل سپتورینوپلاستی).

سن انجام عمل انحراف بینی

در کودکان و افرادی که این عارضه را به طور مادرزادی دارند انجام عمل به بعد از دوران بلوغ موکول خواهد شد و در افراد بزرگسال اگر این انحراف موجب بروز مشکلات تنفسی شود بهتر است سریع تر عمل شود.

برخی از خدمات دکتر ضیغمی :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی طبیعی و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

چهارده + 18 =