03 دسامبر

اقدامات لازم قبل از جراحی  پروتز چانه

اقدامات لازم قبل از جراحی  پروتز چانه

پروتز چانه : چانه، از جمله اجزای صورت است که نقش مهمی در زیبایی چهره دارد. بعد از چانه، با توجه به داشتن تناسب با بینی می توان تعادلی با مابقی اجزای صورت ایجاد کرد. به همین منظور جراحی و پروتز چانه امروزه  که توسط جراح متخصص  انجام می شود، بعد از جراحی بینی بسیار رواج یافته است.

فرم چانه و صورت نشان دهنده نوع شخصیت ظاهری فرد می باشد و میتوان با تغییر فرم چانه و تناسب با مابقی اجزای صورت ظاهر و شخصیت بهتری را تعریف کرد.

اقدامات لازم قبل از جراحی پروتز چانه

همانند مابقی جراحی های پلاستیکی که انجام می شود، میبایست یک سری اقدامات برای انجام بهتر جراحی پروتز چانه انجام شود تا به نتیجه مطلوبی که مد نظر فرد است، رسید.

یکی از این اقدامات تجزیه و تحلیل کل صورت است که به منظور مشخص کردن جایگاه چانه، لب، بینی و زاویه بینی در حین عکسبرداری دقیق از صورت انجام می شود. این عکس برداری باید از تمام زوایای صورت و کاملا دقیق گرفته شود. زیرا جراح متخصص را در میزان و نوع جراحی راهنمایی می کند.

در عکس برداری چه مواردی مشاهده می شود

  • بافت های نرم چانه
  • بافت های استخوانی چانه
  • میزان برآمدگی چانه
  • موقعیت خط چانه که بین برآمدگی چانه و لب و عمق این خط
  • میزان چربی در چانه
  • موقعیت لب ها نسبت به چانه (لب پایین باید عقب تر از لب بالا باشد)

بعد از انجام مراحل بالا می توان مشخص کرد که فرد نیازی به جراحی پروتز چانه دارد یا خیر. سایز و فرم پروتز بنا به بررسی موارد فوق و از طرف جراح متخصص انجام می شود. بهتر است در خانم ها از پروتز های کوچک برای ایجاد بهترین فرم در چانه استفاده شود تا در آینده با مشکل مواجه نشوند و نیاز به جراحی مجدد پروتز چانه نداشته باشند.

پروتز چانه برای آقایان هم انجام می شود. در آقایان گذاشتن پروتز چانه باید با توجه به موارد بالا صورت گیرد و می توان در آقایان از پروتزهای بزرگ برای فرم دهی صورتشان استفاده کرد. استفاده از پروتز چانه با نظر جراح متخصص انجام می شود.

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

شش + نه =