اقدامات بعد از جراحی بینی

اقدامات بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از جراحی های پر طرفدار در خانم ها و آقایان است که روز به روز آمار متقاضیان این عمل زیبایی افزایش می یابد، یکی از مهم ترین مسایل در جراحی بینی انتخاب پزشک متخصص و با تجربه ای است که بتواند نیاز های شما از بابت نتیجه ی یک جراحی بینی برطرف نماید .
یک جراح بینی  خوب در تمامی مراحل جراحی همراه شما خواهد بود و با توجه به مشکلات ظاهری و باطنی بینی شما نسبت به نوع جراحی و تکنیک های مورد نیاز تصمیم گیری می نماید ، دقت داشته باشید که مراقبت های قبل و بعد از جراحی بنیی می تواند نقش به سزایی در دریافت نتیجه ی موفق داشته باشد ، چنانچه از بینی جراحی شده به خوبی مراقبت ننمایید ممکن است که آسیب های جدی به آن وارد شود و در نهایت نیز ظاهر آن تحت تاثیر قرار بگیرد . با انجام جراحی زیبایی بینی تناسب چهره به طور کامل برقرار می شود و همین امر باعث می شود که زیبایی فرد دو چندان شود، اما همین تغییرات نیاز به تخصص و تجربه ی متخصص گوش ، حلق و بینی دارد تا بتواند علاوه بر حفظ ظاهر زیبای شما مشکلات تنفسی را نیز بر طرف نماید ..
نیاز است تا شما قبل و بعد از جراحی اطلاعات جامع و کافی در این رابطه داشته باشید ، به یاد داشته باشید که در تمامی مراحل جراحی پزشک همراه شما خواهد بود و مشاوره های لازم در این جهت را به شما ارائه می نماید  .

اقدامات مهم در هفته ی اول بعد از جراحی بینی

اولین و مهم ترین اقدامی که باید بعد از جراحی بینی انجام شود ضربه نخوردن بینی است. این نکته بسیار حائز اهمیت است. زیرا با ضربه خوردن بینی ممکن است غضروف های بینی جا به جا شوند و فرم بینی شما بهم بریزد، به همین منظور به شما توصیه می شود که مراقب باشید که بینی شما ضربه نخورد، سعی کنید برای خوابیدن از بالشت های بلند و نرم استفاده کنید و از خم نمودن سر پرهیز نمایید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ یکی دیگر از اقدامات مهم بعد از عمل بینی است.بعد از اتمام عمل به مدت 2 الی 3 روز بعد از جراحی بینی باید از کمپرس یخ استفاده نمود. طریقه ی مصرف کمپرس بدین صورت است که باید هر یک ربع یکبار کمپرس را بر روی صورت گذاشت. در صورتی که احساس سر درد داشتید بهتر است که کمپرس را از روی صورتتان بردارید.کمپرس ورم و کبودی شما را به سرعت کاهش می دهد و مانع از خونریزی می گردد .

داروهای تجویز شده

جراح بینی برای شما داروهایی را تجویز خواهد نمود که باید 6 ساعت بعد از عمل شروع به استفاده از این داروها نمایید.داروهای تجویز شده شامل آنتی بیوتیک ها، قرص های سرماخوردگی و آبریزش بینی و همچنین پماد و سرم بینی است. نحوه ی استفاده از داروها را پزشک تعیین خواهد نمود.داروهای خود را سر ساعت مصرف کنید و از پزشک دستورات مصرف را بپرسید .

عمل بینی
چسب زدن بینی

بعد از یک هفته گچ بینی شما برداشته خواهد شد و بخیه های شما کشیده می شود. بعد از آن چسب زدن بینی انجام  مي شود
استحمام بعد از جراحی بینی بهتر است تا زمانی که گچ بینی شما برداشته نشده است استحمام نکنید.در صورت استحمام از خیس شدن قالب بینی جلوگیری نمایید. روز هفتم قبل از رفتن به مطب دکتر جهت برداشتن گچ بینی ، استحمام کنید. در صورتی که گچ بینی شما در حمام خیس شود مشکلی ندارد، زیرا این کار باعث می شود که  قالب بینی شما راحت تر برداشته شود.

برخی از نکات مهم پس از جراحی بینی

 • به مدت یک هفته از تکان دادن بیش از حد سر و صورت خود، خود داری نمایید.
 • به هنگام خواب از دو بالشت در زیر سر استفاده کنید.
 • تا سه هفته بعد از عمل بینی از فین کردن بپرهیزید.
 • بعد از دو الی سه هفته از پایین گرفتن بیش از حد سر اجتناب کنید.
 • از خورن غذاهای جویدنی بپرهیزید.
 • از آب کرفس و آب آناناس جهت کاهش تورم استفاده نمایید.
 • به مدت یک ماه از ورزش و فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • در هنگام مسواک زدن از مسواک نرم استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن مستقیم در نور آفتاب دوری کنید زیرا باعث تورم بینی شما خواهد شد.
 • به مدت یک ماه شنا نکنید.
 • در سه هفته اول از عینک آفتابی استفاده ننمایید.
 • از خوردن مایعات با نی بپرهیزید، بهتر است که جهت خوردن مایعات از لیوان استفاده نمایید.
 • از خوردن غذاهای داغ به مدت یک هفته بپرهیزید.
 • از خوردن چای و قهوه به مدت یک هفته دوری کنید، زیرا باعث تشدید ورم بینی شما خواهد شد.
 • غذاهای تند و ادویه دار را به مدت یک الی دو هفته کنار بگذارید زیرا باعث عطسه خواهد شد و اذیت می شوید.
 • مصرف داروهای خاص و مواد غذایی حساسیت زا را با پزشک خود هماهنگ کنید، سعی کنید در ماه های اول به
 • صورت مرتب نزد پزشک رفته و بینی خود را بررسی نمایید .

در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی زیبایی بینی می توانید با دکتر آتوسا ضیغمی در ارتباط باشید و مشاوره های لازم در این جهت را دریافت نمایید .چکیده مراحل بعد از جراحی بینی :

عمل زیبایی بینی را می توان تحت بیهوشی کامل ویا بیهوشی به صورت خواب عمیق انجام داد پس از عمل لازم است که بیمار کمپرس یخ داشته باشد وتا مدت 48 ساعت آن را ادامه دهد.بهتر است از غذاهای له شده استفاده کند و یک هفته ی اول از جویدن و خندیدن وصحبت کردن یعنی هر عملی که پره های بینی را تحت کشش قرار می دهد بپر هیزد
بعد از 48 سا عت کمپرس گرم روی چشمها و پل بینی گذاشته می شود
از مسواک نرم و با احتیاط می توان استفاده کرد
عینک زدن تا هر چه می توان باید پرهیز کرد ودر صورت لزوم روی پیشانی با جسب متصل گردد تا روی بینی تماس نداشته باشدویا از لنزهای تماسی پس از پایان کمپرس بینی سه هفته ی اول استرا حت نسبی لازم است والبته نه استراحت مطلق.
معمولا پس از 24 ساعت تامپون داخل بینی خارج می شود اکثر بیماران از این مرحله ترس ووحشت بالایی دارند ولی با روش جدیدی که به کار می رود این مرحله نیز مانند کل مراحل پس از عمل بدون درد وخونریزی می باشد به این ترتیب که بیمار قبل از خارج کردن تامپون داخل بینی اش 10 سی سی سرم نرمال سالین یا یک قطره ی کلرور سدیم به طور کامل داخل بینی روی تامپونمی ریزد تا نرم شود و در نتیجه با انجام بی حسی در هنگام خروج تا مپون بیمار هیچ دردی حس نمی کند. پس از خارج کردن تامپون تا سه روز قطره ی فنیل افرین طبق دستور پزشک روزی سه بار مصرف میشود البته در صورت عدم وجود بیماری قلبی وفشار خوناز زمان خارج کردن تامپون باید مرتب از سرم شستشوی بینی استفاد ه کرد تا از گرفتگی بینی ناشی از خشک شدن ترشحات داخل بینی پیشگیری شود
از کوتاه کردن بخیه ها یا هر گونه دستکاری وتمیز کردن آنها بپرهیزید چرا که نخها ظریف بوده و باز می شوند و این سبب غیر قرینه شدن سوراخهای بینی وعوارض ظاهری میشود
از فعالیت بدنی وآفتاب بپرهیزید این کارها ورم بینی را می افزاید
بینی شما تا حداقل یک سال پس از جراحی متورم است بنا بر این از قضاوت زود هنگام خود ویا دیگران بر حذر باشیددکتر آتوسا ضیغمی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن
عضو انجمن علمی راینولوژی ایران
ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند.
در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند.
و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

تماس با دکتر
پاسداران, نبش نیستان هفتم, مرکز خرید پاسداران, ط 4 – و 39
تلفن : 02122559699
02122546576
پایین تر از میدان هروی، ميدان ملت خيابان امير کيانوش، پ 13، ط 2
تلفن : 02122306020
مشاوره : 09123157189

پاسخ

16 + چهار =