01 آگوست

اسکار جراحی بینی

هر عمل جراحی، به دلیل آنکه به بافت پوست به طور موقتی آسیب می رساند باعث می شود در ناحیه ای که جراحی انجام شده است، نوعی جای زخم مخفی یا مشهود به وجود آید. این زخم های به وجود آمده در مقایسه با درمانی که توسط جراحی انجام می گیرد کم اهمیت می باشد. اما در جراحی زیبایی مثل جراحی زیبایی بینی از نظر تاثیر بر ظاهر در اولویت می باشد. هر گونه جای زخم مشهودی بعد از طی شدن دوران بهبودی به عنوان ضعف در نتیجه نهایی قلمداد می شود.

جای زخم بعد از جراحی بینی طبیعی بوده ولی این زخم باید مدتی بعد از جراحی ترمیم شوند و در جراحی زیبایی بینی ایده آل اسکاری بعد از این مدت باقی نخواهد ماند. در واقع اسکار جراحی بینی، مشکلاتی را در زمینه زیبایی کلی بینی ایجاد می نماید و بر نتایج نهایی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

اسکارها به دلیل بریدگی در سوراخ بینی، مشکل خاصی برای بیمار به دنبال ندارند و معمولاً به مرور زمان محو شده و بعد از مدتی اثر مشهودی از آن قابل دیدن نخواهد بود. ولی در بعضی از موارد به خاطر ترمیم شدن بد محل زخم، این اسکارها بر روی بینی باقی می ماند.

انواع اسکار بعد از جراحی بینی :

  • اسکار هیپرتروفیک

این نوع از اسکار به عنوان گوشت اضافه شناخته می شود.

  • اسکار آتروفیک

اسکار هیپرتروفیک زخم های برجسته یا گودافتاده هستند که در اصطلاح آن ها را کلوئید می نامند.

علل ایجاد اسکار جراحی بینی

به وجود آمدن زخم های غیر عاد یبعد از جراحی بینی و ماندگاری آثار آن ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از این عوامل عبارتند از: ژنتیک، نحوه انجام جراحی بینی، سابقه بیماری، نحوه مراقبت بعد از جراحی بینی و عفونت ها و…

درمان اسکار جراحی بینی

به طور کلی درمان این مشکل جراحی بینی بسته به نوع  زخم ایجاد شده و شدت آن می باشد. در مراحل اولیه بعد از جراحی بینی می توان داروهای موضعی تجویز شده توسط جراح بینی برای به حداقل رساندن جای زخم استفاده کرد.

بهتر است درمان جای اسکارها تا زمانیکه جای زخم ها کهنه نشده است، زودتر و در دوره نقاهت انجام گیرد. بنابراین دوره بهبودی بعد از این عمل از اهمیت برخوردار بوده و می توان از با رعایت مواردی امکان تشکیل جای زخم تا حد زیادی کاهش داد. در حقیقت یکی از عوامل موثر در کیفیت نتایج به دست آمده از جراحی بینی این است که دستورات جراح خود را تا چه حد رعایت کرده اید.

برخی از خدمات دکتر ضیغمی جراح بینی :

و…

جهت کسب اطلاعات بیشترمی توانید با شماره های مطب تماس حاصل فرمایید .

 

 

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

بیست + 4 =