16 سپتامبر

اسپلینت ( گچ بینی )

اسپلینت  ( گچ بینی )

پس از انجام جراحی زیبایی بینی، بینی گچ گرفته می شود و یا روی آن چسب زده میشود که به این گچ گرفتگی اسپیلنت گفته میشود.در 5 تا 7 روزاولیه قبل از جراحی بینی فرد باید حتما از اسپلینت بینی استفاده کند چرا که زمانی که اندازه بینی شما در جراحی بینی تغییر می کند زاویه پل بینی نیز شامل تغییراتی خواهد شد و امکان دارد این تغییر بیشتر و یا کمتر بشود. امکان تغییر نوک بینی و یا باریک شدن نوستریل ها نیز وجود دارد. در مواردی که جراحی بینی به صورت باز باشد شکاف ها در زیر نوستیریل ها و بینی به وجود می آیند و در جراحی های بسته شکاف ها داخل خود نوستریل خواهند بود.در هرصورت غضروف بین شما در جراحی زیبایی بینی تغییر شکل می دهند، استخوان ها تراشیده می شوند و بافت نرم از بافت زیرین خود جدا شده و مکانشان نیز تغییر خواهد کرد.تمام این موارد دلایلی هستند که اهمیت اسپلینت را بیان می کنند و توضیح می دهند که چرا بینی فرد حتما باید گچ گرفته شود تا شکل بینی ثابت بماند.

 

اسپلینت ( گچ بینی )

آتل های چسب شده را به این دلیل استفاده می کنند که استخوان ها و غضروف ها در دوره بهبودی در جای خود ثابت باشند.

انواع اسپلینت بینی

اسپلینت دارای انواع مختلفی می باشد که  دو نوع عمده اسپلینت بینی عبارتند از:

اسپلینت خارجی بینی (آتل)

در مواردی که عمل برجسته سازی بینی مد نظر باشد از آتل خارجی استفاده می شود. در مواردی که از آتل خارجی استفاده می شود بر روی بینی چسب هم زده خواهد شد.پس از جراحی زیبایی بینی این چسب باعث کاهش تورم و محافظت از بینی می شود.سپس بر روی چسب آتل را قرار خواهند داد. تورم را از این رو کنترل می کنند که منجر به ایجاد پلاکت خونی (هماتوم) نشود. چرا که هماتوم با تبدیل شدن به بافت اسکار در نتایج عمل تاثیرات نامطلوبی را خواهد داشت. آتل بینی از وارد شدن صدمه و آسیب به بینی نیز محافظت خواهد کرد.

اسپلینت داخلی بینی

اسپیلینت داخلی بینی برای تمام بیماران استفاده نمی شود و در اتاق عمل استفاده خواهد شد. اغلب در جراحی های رفع کجی تیغه بینی و ترمیم بینی و رفع انحراف بینی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.اسپلینت های داخلی تیغه بینی را در مدت بهبودی محافظت می کنند. اسپلینت های داخلی با فشار وارده بر پوست و مخاط بینی خونریزی را کنترل می کنند. همچنین می تواند به بهبود همزمان ساختار داخلی بینی و دیواره نیز کمک کند.

برخی از خدمات دکتر ضیغمی جراح بینی :

جهت کسب اطلاعات بیشترمی توانید با شماره های مطب تماس حاصل فرمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

 

 

 

 

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

دوازده + سه =