11 مارس

اسپلینت داخلی بینی

اسپلینت داخلی بینی

از جمله اقداماتی که به منظور حفظ ساختار بینی بعد از انجام جراحی بینی توسط جراح انجام می شود، گچ گرفتن بینی یا همان اسپلینت می باشد. اسپلینت بر دو نوع است که بسته نوع جراحی که بر روی بینی انجام می شود، متفاوت است. اما بیشترین استفاده از اسپلینت بعد از جراحی انحراف بینی به منظور نگه داشتن ثابت تیغه بینی بعد از جراحی بینی است. با این کار روند بهبود تیغه بینی سریع تر انجام می شود. اسپلینت در جلسه اول بعد از جراحی بینی با توجه به صلاح دید جراح بینی برداشته می شود.

اسپلینت-داخلی-بینی

همچنین باید این نکته را در نظر داشت که جراح بینی از چه وسیله ای برای حفظ ساختار بینی استفاده کرده باشد. این وسایل عبارتند از اسپلینت ها، پک ها مخصوص، تامپون های بینی و بخیه های غیرجذبی است. با توجه به شرایط بیمار در حین و بعد از جراحی بینی، بین یک تا سه هفته بعد از جراحی، این موارد از بینی فرد برداشته می شود.

برای کاهش تورم، کبودی و گرفتگی های بعد از جراحی بینی به تمامی توصیه های جراح بینی بعد از جراحی بینی حتما توجه نموده و اقدام نمایید. بعد از مان مورد نظر جراح بینی، دیگر نیازی به استفاده از اسپلینت و تامپون نیز نمی باشد.

آتل خارجی بینی

بعد از انجام جراحی های بینی برای حفظ و مراقبت بینی از ضربه و یا صدمات، جراح بینی از اسپلینت بینی استفاده می کند. در این میان برای نگهداری هر چه بهتر این گچ بر روی بینی از چسب های مخصوص بر روی بینی زده می شود. این چسب ها از پوست اطراف بینی محافظت نموده و همچنین باعث کاهش تورم در بینی بعد از جراحی می شود. بر روی این چسب، آتلی بسته می شود که باعث کاهش ایجاد پلاکت خون بین استخوان و پوست بینی بعد از جراحی بینی می شود. از جمله مهترین دلایل استفاده از این آتل پیشگیری از ایجاد بافت اسکار می باشد. این کار باعث می شود تا نتیجه جراحی بینی بسیار مطلوب باشد.

مدت زمان استفاده از اسپلینت داخلی بینی چند روز است؟

مدت زمانی که اکثر  جراحان توصیه می نمایند تا از آتل استفاده شود، چیزی حدود 5 الی 7 روز می باشد که این مدت زمان با توجه به نظر جراح بینی و شرایط بیمار ممکن است کمی افزایش یابد.

وظیفه اسپلینت بینی

از مهمترین وظایف اسپلینت بینی، می توان حفظ حالت استخوان و غضروف بینی است که در حین جراحی تغییر حالت پیدا کرده است. زیرا این ساختار با کوچک ترین فشار و ضربه جا به جا می شود.

برخی از خدمات دکترآتوسا ضیغمی:

جراح بینی گوشتی

جراح بینی استخوانی

جراحی گوش

پروتز چانه

 چال گونه

جراحی پلک 

سینوزیت مزمن

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

درباره نویسنده

دکتر آتوسا ضیغمی | جراح بینی | جراحی بینی
متخصص و جراح گوش ،گلو و بینی ،سر و گردن ، عضو انجمن علمی راینولوژی ایران ایشان دوره عمومی پزشکی خود را در سال 1374 در دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند. در سال 1379 بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ،جراحی سر و گردن را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردند. و هم اکنون عضو جامعه جراحان گوش ، حلق و بینی ، سر و گردن ایران هستند.

پاسخ

بیست − 16 =