آلرژی چیست

آلرژی چیست

آلرژی چیست

آلرژن یا آنتی ژن ماده است که در بیشتر افراد، هنگام خوردن و یا استنشاق برخی از مواد، سیستم ایمنی بدن عکس العمل نشان می دهد. به این واکنش، واکنش آلرژیک می گویند. این تعریف در تعریف عامه آلرژی است.

از جمله مواردی که ممکن است باعث این واکنش ها آلرژیک شوند، می توان به گرد و غبار، موی حیوانات و برخی از خوراکی ها اشاره کرد. با این حال آلرژن در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از افراد که بیشترین میزان این گروه را در برمی گیرد، علائم آلرژی شامل آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خشکی بینی و در برخی دیگر ممکن است عوارض این علائم در برخی از افراد، بروز سینوزیت نیز باشد و یا توربین های داخل بینی نیز تورم نماید. این نکته را باید در نظر داشت که برای درمان این علائم و عوارض باید به متخصص مراجعه نمود.

بحث آلرژی چیزی است که سالیان زیادی است افراد زیادی را درگیر کرده است و همنی امر سبب شده است تا افراد به منظور درمان آن راه های زیادی را امتحان نمایند. در این مقاله، به توضیح آلرژی و علائم خواهیم پرداخت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید از راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی

در اکثر افراد IGE (ایمونوگلوبولین) که یک آنتی بادی در بدن انسان است، تنها به دفاع از بدن در مقابل عفونت ها می پردازد. با این حال ممکن است که در برخی از آنتی ژن ها هم مداخله داشته باشد.

این مداخله ها نیز در برخی از افراد سبب می شود تا بر عملکرد بینی تاثیر گذار بوده و فرد را اذیت نماید.

آلرژی چیست

آلرژی چیست

آلرژی به زمانی اتلاق می شود که سیستم ایمنی و دفاعی بدن به برخی از مواد موجود در طبیعت واکنش نشان دهد. این مواد فقط در برخی از افراد ایجاد حساسیت می کند و برای مابقی افراد بدون ضرر می باشد.

آلرژن ها می تواند باعث بروز برخی از واکنش ها در بدن شود که بسته به اجزای در گیر کننده، نشانه های متفاوتی را خواهند داشت. از جمله این نشانه ها عبارتند از :

بینی و یا چشم : تب یونجه

پوست:  اگزما

ریه ها :  آسم

زمانی که بینی تحت تاثیر مواد آلرژن قرار می گیرد، فرد به آبریزش بینی، التهاب سینوس ها که در نتیجه می شود سینوزیت و التهاب مجاری تنفسی که سبب می شود تا تنفس با مشکل رو به رو شوند، دچار می شوند. در این میان می توان با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی، به راحتی می توان راه های درمانی مختلفی را با کمک متخصص آلرژی را انتخاب نمود و انجام داد تا فرد هر چه زودتر درمان شود.

با این تفاسیر می توان اعلام نمود که واکنش های آلرژیک در افراد متفاوت است. لازم به ذکر است که آلرژی در افرادی که سابقه خانوادگی در خصوص آلرژی و یا آسم دارند. بیشتر مشاهده می شود.

در هنگام بروز واکنش آلرژیک چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که فرد دارای آلرژی با مواد آلرژی زا مواجه می شود، بدن شروع به واکنش های آلرژیک می نماید. در این زمان آلرژن وارد بدن شده و باعث واکنش های آنتی بادی می شود. آنتی بادی ها در ادامه به سلول های خاصی در بدن متصل می شود، به این سلول ها Fist cells می گویند. هنگامی که Fist cells با آنتی بادی ها تماس پیدا می کنند، Fist cells ها موادی به نام هیستامین را از خود آزاد می کنند. زمانی که هیستامین به دلیل ایجاد آلرژن ترشح پیدا می کند، تورم و التهاب در قسمتی از  بدن بروز می کند این تورم و التهاب در سطح بدن و یا داخل اعضای بدن صورت می گیرد.

کدام قسمت بدن ممکن است تحت تاثیر آلرژن قرار گیرند؟

با توجه به نوع آلرژن و واکنش آلرژیک ممکن است هر قسمت از بدن فرد تحت تاثیر قرار گیرد. زیرا واکنش های آلرژیک علائم مختلفی را به همراه دارد.

به طور مثال در صورتی که فردی به گرده حساسیت داشته باشد، زمانی که از راه بینی داخل بدن شود، ممکن است چشم ها، بینی، سینوس ها و گلو را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل برای درمان این گونه از بیماری ها که به دلیل آلرژی در فرد ایجاد می شود، می توانید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید. در برخی از افراد حساسیت به مواد غذایی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در معده، روده و یا بروز واریس مری شود. لازم به ذکر است در برخی از افراد ، واکنش های آلرژیک چندین قسمت از بدن را ممکن است همزمان درگیر نماید.

توضیحات دکتر ضیغمی در خصوص آلرژی چیست؟

عوامل کلیدی آلرژی فصلی

اگر فرد به عطسه، سرفه و یا خارش و آبریزش از چشم و بینی مبتلا می شوند و این عوارض فقط در زمان و فصل های خاصی اتفاق می افتد، می توان گفت که این نوع از آلرژی به نام آلرژی فصلی و است و فرد به آن دچار است.

علت بروز این نوع از آلرژی ها گرده های گل، گرده درختان و علف های هرز هستند. بیشتر افراد در فصل بهار و تابستان به این نوع از آلرژی ها مبتلا می شوند. زیرا در این دو فصل میزان گرده های گل و گیاهان زیاد است.

آلرژی چیست

اگر شما عطسه و سرفه، یا بینی و چشم خود را خارش دهید و در طی دوره های خاصی از آب در آیند، ممکن است آلرژی فصلی داشته باشید. گرده گل و درخت، علف و گرده علف های هرز شایع ترین عوامل آلرژی فصلی است.

آلرژی فصلی به یک معضل برای برخی از افرا بدل شده و افراد زیادی را درگیر خود کرده است. در این مقاله به توصیح برخی از راه کار هایی خواهیم پرداخت که به فرد برای کاهش عوارض آلرژی فصلی کمک نماید.

عوامل مهم دیگری که در آلرژی فصلی دخیل هستند و باعث افزایش میزان حساسیت فرد می شوند عبارتند از :

  • گرده های درخت، چمن که در شب های سرد و روزهای گرم رشد می کنند.
  • رطوبت و افزایش آن در ساعت گرم روز
  • ساعات اولیه صیح به دلیل افزایش میزان گرده در این ساعات.
  • بعد از ریزش باران. زیرا باعث افزایش میزان گرده ها می شود.
  • بعد از وزش باد و پراکنده شدن گرده ها

برای جلوگیری از آلرژی می توان از رفتن و یا قرار گیری در این محیط ها اجتناب نمود.

مدیریت و درمان آلرژی فصلی

این که به چه دلیل به آلرژی مبتلا می شوید و چرا، باید مورد بررسی قرار گیرد. بعداز آن که عوامل بروز این نوع از حساسیت ها توسط خود فرد و پزشک پیدا شد، می توان به درمان آن پداخت.

بیشتر افرادی که به حساسیت های فصلی دچار هستند، نیز می توانند به راحتی آلرژی را درمان نمود ولی نمی توان به طور قطعی از بین برد.

دانستن عوامل شما ممکن است فکر کنید که می دانید که گرده باعث رنج شما می شود، اما سایر مواد ممکن است درگیر باشد. بیش از دو سوم افراد مبتلا به آلرژی بهار در واقع علائم سالم دارند. یک متخصص آلرژی می تواند به شما کمک کند که منبع درد و رنج خود را پیدا کرده و آن را متوقف کند، نه فقط علائم را درمان کنید.

برخی از اقدامات که می تواند در کاهش عوارض آلرژی فصلی و درمان آن موثر باشد.

  • در طول فصل آلرژی درب ها، پنجره های خانه و ماشین خود را به طور کامل ببندید.
  • بلافاصله بعد از وارد شدن به خانه بعد از محل کار و یا بیرون از منزل ، حتما دوش گرفته و لباس های خود را تعویض نمایید. مخصوصا در فصل بهار و تابستان
  • حتما دارو های تجویزی و راهنمایی های پزشک خود را به دقت انجام دهید.

مقالات مرتبط 

درمان آلرژی

تاثیر آلرژی بر روی جراحی بینی

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

دکتر آتوسا ضیغمی متخصص و جراح گوش و حلق و بینی و جراح بینی

پاسخ

19 − 15 =